BCAA - apakah asid amino ini, bagaimana memilih dan menggunakannya dengan betul?


BCAA (dari bahasa Inggeris - asid amino rantai cabang) adalah produk pemakanan sukan yang terdiri daripada tiga asid amino penting: leucine, isoleucine dan valine. Asid amino ini dipanggil tidak tergantikan kerana badan tidak dapat mensintesisnya sendiri, ia hanya datang dari luar. Tidak seperti asid amino yang lain, asid amino penting dimetabolisme dalam tisu otot.

Untuk apa BCAA?

Mari kita fahami apa itu BCAA dan apa itu. Triniti asid amino ini memainkan peranan penting dalam prestasi fizikal manusia..

Mari kita pelajari peranan dan fungsi mereka menggunakan jadual:

FungsiHuraian kesan
Meningkatkan sintesis proteinBCAA meningkatkan pengeluaran insulin, sehingga mempercepat aliran asid amino ke dalam darah.
Mengurangkan proses katabolik dalam badanKerana pembebasan leucine ke dalam aliran darah, pengeluaran hormon stres kortisol, yang menyumbang kepada pemusnahan tisu otot, menurun. Inilah yang menentukan pengambilan BCAA semasa dan selepas latihan..
Mempercepat pemulihan dan pertumbuhan ototBCAA membentuk sekitar satu pertiga daripada semua asid amino yang terdapat di otot kita. Dengan mengisi bekalan asid amino ini, atlet merangsang badan untuk pulih lebih cepat..
Menggalakkan pembakaran lemakMengambil BCAA mempengaruhi pengeluaran leptin, hormon yang mengatur metabolisme. Leucine menyumbang kepada peningkatan rembesannya. Oleh kerana itu, tubuh mula mengeluarkan lebih banyak kalori dengan memecahkan sel-sel lemak..
Boleh digunakan oleh badan sebagai sumber tenagaUntuk prestasi penuh, badan memerlukan glikogen dan asid amino. Apabila simpanan glikogen otot habis (misalnya, semasa diet rendah karbohidrat), tubuh menggunakan asid amino sebagai tenaga. Sekiranya dia kekurangan asid amino bebas, dia akan mengeluarkannya dari otot anda. Untuk mengelakkan ini, disyorkan untuk mengambil BCAA sebaik sebelum latihan..

Pengambilan BCAA paling relevan sebagai makanan tambahan sukan semasa diet dan penurunan berat badan. Pada masa ini, badan mempunyai sumber daya yang terhad untuk pemulihan, dan BCAA membantu mengatasi tekanan. Di samping itu, kehilangan tisu otot dikurangkan minimum..

Apabila mendapat jisim otot, kebanyakan atlet melakukannya tanpa produk ini. Sekiranya anda mempunyai cukup protein berkualiti tinggi dari sumber yang berlainan dalam diet anda, tidak memerlukan BCAA. Ketiga-tiga asid amino ini banyak terdapat dalam daging ayam, makanan laut dan daging lembu, serta produk pemakanan sukan yang lain. Berikut adalah panduan terperinci mengenai pemakanan pembinaan otot..

Apa bahan tambahan konstituen bertanggungjawab?

Bahagian leucine, isoleucine dan valine dalam suplemen tertentu berbeza: 2: 1: 1, 4: 1: 1, 8: 1: 1, 16: 1: 1, dan lain-lain. Komponen utama BCAAs adalah leucine. Keperluan untuk itu selalu lebih tinggi, kerana selama latihan, cadangannya habis. Ini adalah leucine yang bertanggungjawab untuk fungsi anti-katabolik, anabolik dan bertenaga. Penyelidikan juga mengesahkan bahawa leucine mendorong pertumbuhan otot yang lebih cepat dan pengoksidaan lemak..

Mengapa dua asid amino yang lain diperlukan??

Isoleucine bertanggungjawab untuk sintesis protein dalam badan. Juga, pengambilan isoleusin dalam makanan menormalkan tahap glukosa darah dan pengeluaran serotonin..

Valine penting untuk sistem saraf pusat dan autonomi. Kehadirannya sangat berharga dalam keadaan latihan keras biasa. Valine juga penting untuk prestasi kognitif dan mempunyai sifat antidepresan..

BCAA boleh didapati dalam pelbagai bentuk: tablet, kapsul, serbuk, dan cecair. Bentuk pelepasan tidak mempengaruhi kecekapan; ia adalah masalah kemudahan dan pilihan peribadi. Banyak orang yang ragu-ragu percaya bahawa manfaat pengambilan BCAA serupa dengan yang menggunakan plasebo. Tetapi ini tidak berlaku. Manfaat BCAA disahkan bukan hanya melalui tinjauan dari pembeli sebenar, atlet dan pakar kecergasan, tetapi juga oleh banyak kajian yang dilakukan dalam keadaan klinikal. Mari berikan beberapa petikan.

A. Mero "Pelengkap Leucine dan Latihan Intensif":

"Ketika asam amino BCAA (76% leusin) ditambahkan ke pengambilan protein harian, terdapat peningkatan jisim dan kekuatan otot tanpa lemak pada atlet, serta penurunan pemecahan otot dengan penurunan lemak badan.".

"Data tersebut menegaskan bahawa asam lemak mungkin merupakan pengatur metabolisme BCAA, dan tubuh mempunyai keperluan yang lebih tinggi untuk asam amino ini semasa latihan. Pengambilan BCAA tambahan sebelum dan selepas latihan membawa kepada penurunan kerosakan otot dan peningkatan sintesis protein otot. ".

© Alexandr Mitiuc - stock.adobe.com

Cara memeriksa kualiti BCAA

Di pasaran pemakanan sukan yang sangat kompetitif, banyak pengeluar atau pengedar sengaja menilai kualiti produk untuk mengurangkan kos pengeluaran dan meningkatkan keuntungan..

Pilihan yang ideal adalah memilih produk dari jenama asing yang mapan. Biarkan harganya 10-15% lebih tinggi daripada rakan tempatannya, tetapi anda akan tahu bahawa anda telah membelanjakan wang anda untuk produk yang jujur, kecuali anda mengalami palsu. Malangnya, kualiti banyak pengeluar domestik pincang. Mereka menggunakan bahan mentah berkualiti rendah, kekotoran terdapat dalam produk, dan komposisi dan nilai tenaga tidak sesuai dengan yang dinyatakan pada pembungkusan..

BCAA berkualiti harus mempunyai ciri-ciri berikut:

  • sedikit rasa pahit;
  • apabila larut, sedikit endapan putih kekal di bahagian bawah pengocok;
  • konsistensi BCAA adalah serbuk hancur, antara tepung dan gula tepung;

Perhatikan juga label dan ketat kaleng. Sekiranya anda melihat label itu bengkok atau tidak terpaku sepenuhnya, atau anda menyedari bahawa sesendal kalengan itu pecah, jangan beli produk ini. Ada kemungkinan 99% anda memegang palsu berkualiti rendah. Label juga mesti mengandungi tanda pematuhan dengan standard kualiti GMP.

BCAA mana yang harus dipilih

Setiap pengeluar pemakanan sukan yang menghormati diri menampilkan BCAA dalam barisan produk mereka. Walau bagaimanapun, untuk satu atau lain sebab, beberapa produk hampir tidak memasuki pasaran, sementara yang lain, sebaliknya, sangat diminati. Berdasarkan penilaian kedai pemakanan sukan dalam talian terbesar, kami telah mengenal pasti BCAA yang paling popular di persekitaran kecergasan.

  • Xtend BCAA dari SciVation. Kelebihan utama produk ini adalah pelbagai rasa. Jeruk, blueberry, pukulan buah, anggur, epal hijau, limau nipis, mangga, nanas, strawberry-kiwi, strawberry-mango, semangka - seperti yang anda lihat, ada BCAA untuk setiap selera. Setiap hidangan mengandungi 7 g BCAA dalam nisbah 2: 1: 1 dengan 0 kalori. Selain itu, produk ini mengandungi campuran elektrolit untuk membantu mengekalkan keseimbangan air dan garam semasa bersenam.
  • AMINOx dari BSN. Produk ini mempunyai satu ciri menarik - ia mula berbuih setelah dicampurkan. Ternyata seperti limun, hanya makanan dan sihat. Sebilangan orang menyukainya, ada yang tidak. Komposisi mengandungi citrulline, yang meningkatkan peredaran darah di otot. Satu-satunya negatif adalah sebilangan besar pewarna.
  • Serbuk BCAA 5000 dari Pemakanan Optimum. Ini adalah salah satu daripada sedikit serbuk BCAA yang tersedia tanpa perasa. Ya, rasa produknya adalah khusus, tetapi anda pasti tahu bahawa anda membeli tiga asid amino yang anda perlukan dan tidak ada yang lain. Variasi rasa boleh didapati: pukulan buah dan oren.

Sudah tentu, senarai itu tidak berakhir di sana. Terdapat banyak pengeluar yang menghasilkan produk berkualiti, tetapi BCAA mereka belum mencapai populariti tersebut di pasaran..

Kami juga mengesyorkan memperhatikan penilaian BCAA kami - gambaran keseluruhan jenama yang paling popular.

BCAA dalam kapsul dan tablet

Perbezaan antara tablet BCAA dan bentuk lain terletak pada komposisi mereka. Hanya terdapat tiga komponen dalam produk ini: leucine, isoleucine dan valine. Tidak ada pewarna, pemanis, perisa, agen anti-kek dan bahan sintetik lain. Harta ini sangat penting untuk pembina badan sebagai persiapan untuk pertandingan, kerana komponen tambahan cenderung menyimpan air di bawah kulit. Kapsul dan tablet senang dibawa bersama, ia tidak memakan banyak ruang.

Kelemahannya adalah bahawa setelah mengambil pil, rasa pahit yang tidak menyenangkan dapat muncul di mulut. Untuk mengelakkan ini, anda mesti minum BCAA dengan banyak air..

Menurut kedai dalam talian, BCAA berikut dalam kapsul dan tablet paling popular:

  • BCAA 6000 dari Gaspari Nutrition. Sebagai tambahan kepada asid amino itu sendiri, BCAA ini mengandungi vitamin B6. Ini adalah mikronutrien yang sangat diperlukan untuk semua atlet, yang bertanggungjawab untuk berfungsi sepenuhnya otot dan sistem kardiovaskular..
  • BCAA Amino Spark. Makanan ini mengandungi sejumlah besar vitamin B12 dalam bentuk cyanocobalamin. Ia berguna untuk kerja semua organ dalaman yang diselaraskan dengan baik, mendorong pembentukan eritrosit (sel darah merah), tanpanya sintesis protein dan pertumbuhan otot tidak mungkin dilakukan..
  • BCAA dari Pemakanan Optimum. BCAA klasik tanpa komponen tambahan. Produk yang jujur ​​dengan harga yang berpatutan.

BCAA dalam bentuk cecair

Bentuk BCAA yang lain adalah dalam bentuk cecair. Ia adalah pekat yang dicairkan dalam air. Minuman siap minum juga dijual. Dianjurkan untuk membelinya sekiranya perjalanan jauh. Adalah cukup untuk membuang beberapa botol ini ke dalam ruang sarung tangan atau beg perjalanan dan minum sedikit, tanpa perlu bimbang tentang katabolisme. Pada masa yang sama, anda tidak perlu mengambil pengocok, sebotol air bersih, BCAA dapat dengan sendirinya dan menghabiskan masa dengan mengacau..

BCAA pekat adalah bentuk pelepasan yang kontroversial. Selalunya rasanya terlalu manis dan kaya, dan membawa sebotol pekat di dalam beg gim anda adalah keseronokan yang meragukan. Ia boleh bocor atau retak pada bila-bila masa. Sekarang borang ini agak kurang diperlihatkan di pasar, kerana permintaannya sangat rendah.

Dipercayai bahawa pekatan BCAA mempunyai kadar penyerapan terpantas, namun, dalam praktiknya, pernyataan ini tidak dapat disahkan atau dibantah..

Di antara minuman siap dengan BCAA, pakar menunjukkan:

  • AMINOx oleh BSN (532 ml). AMINOx yang sama, hanya dalam botol yang senang dibahagi-bahagikan yang boleh anda bawa ke mana sahaja anda pergi. Terdapat dalam satu rasa - pukulan buah. Mengandungi banyak vitamin D (calciferol), yang mempunyai kesan yang baik pada sistem kekebalan tubuh dan bertindak sebagai langkah pencegahan penyakit Alzheimer.
  • AmiN.O yang penting Tenaga dengan Pemakanan Optimum (473 ml). Terdapat dalam dua perisa: oren dan tembikai. Produk ini mengandungi 100 mg kafein - perangsang sistem saraf. Dosis kecil kafein akan membantu menyedarkan reseptor adrenergik dan mental yang lebih baik untuk bersenam dengan latihan yang akan datang.
  • Amino 23 Liquid oleh ProSupps (946 ml). Produk ini mengandungi bukan sahaja BCAA, tetapi juga banyak asid amino bentuk bebas yang lain. Alternatif yang bagus untuk goncangan protein selepas bersenam, kerana ia diserap lebih cepat dan segera mencetuskan pemulihan otot.

Serbuk BCAA

BCAA serbuk adalah pelepasan asid amino yang paling biasa. Banyak jenama membuat produk berkualiti tinggi dan enak yang enak diminum semasa dan selepas latihan..

Kriteria pemilihan utama adalah rasa: bagi banyak pengeluar, ia mengeluarkan terlalu banyak komponen kimia, sementara yang lain hampir sama dengan yang semula jadi. Tetapi tidak semestinya BCAA "tanpa rasa" buruk dalam komposisi dan kualiti..

Bagi banyak syarikat, BCAA dalam bentuk serbuk menjadi semacam kad nama; oleh mereka pengguna menilai sama ada produk jenama ini sesuai untuknya atau tidak. Penjualan dan keuntungan selanjutnya secara langsung bergantung kepada perkara ini. Atas sebab ini, sangat penting bagi jenama baru untuk membuat BCAA lazat yang akan disukai semua orang. Pengilang yang sudah mempunyai nama, asas pelanggan yang luas dan kepercayaan daripada pembeli tidak perlu membuat bahan tambahan yang sesuai untuk rasa - perkara utama adalah memerhatikan kualiti dan keberkesanan komponen utama.

BCAA serbuk berikut sangat diminati di pasaran:

  • Xtend BCAA dari SciVation. Sebagai tambahan kepada rasa, produk ini terkenal dengan kehadiran glutamin dalam komposisi. Asid amino ini digunakan dalam banyak BCAA. Glutamine adalah sokongan kuat untuk sistem imun, penggunaannya mengurangkan risiko selsema pada musim luruh dan musim sejuk.
  • AMINOx dari BSN. Walaupun rasa yang menyenangkan dan komposisi asid amino yang seimbang, banyak orang tidak menyukai produk ini kerana terdapatnya sukrosa di dalamnya. Menurut laporan yang tidak disahkan, pemanis ini menyebabkan reaksi alergi, mengurangkan imuniti dan menyumbang kepada penyakit saluran gastrousus. Namun, tidak ada aduan rasmi dari pembeli AMINOx dalam hal ini..
  • Bahan Bakar Intra dari SAN. Sebagai tambahan kepada asid amino, produk ini mengandungi kalium, kalsium, niasin, vitamin B6 dan fosfor - mikronutrien yang diperlukan untuk kehidupan aktif dan imuniti. Ia juga mengandungi arginine dan beta-alanine - komponen yang meningkatkan prestasi fizikal. Walaupun terdapat kelebihan produk, tidak semua pengguna menyukai rasa orennya yang tajam..

Kesimpulannya

Sekiranya kedai pemakanan sukan anda tidak mempunyai produk yang dijelaskan dalam artikel kami, ikuti garis panduan ini semasa memilih BCAA:

  1. Pengilang. Ia paling penting. Pilih produk dari jenama luar negara yang terkenal. Sekiranya anda tidak menemui palsu, kualiti BCAA akan baik-baik saja..
  2. Borang pelepasan. BCAA sangat disukai dalam bentuk kapsul atau serbuk. Sekiranya anda takut untuk tidak meneka dengan selera, pilih kapsul BCAA, anda tidak boleh salah. Minuman siap pakai dengan BCAA juga merupakan pilihan yang baik, selalu tidak menguntungkan untuk membelinya..
  3. Komposisi. BCAA sering mengandungi komponen tambahan: glutamin, taurin, kafein, vitamin, asid amino lain, dan banyak lagi. Sebelum membeli, fikirkan mengapa ini atau mikronutrien dimasukkan ke dalam produk anda: untuk faedah atau mengurangkan kos produk dan mendapat lebih banyak keuntungan?
  4. Jumlah karbohidrat dan kalori setiap hidangan. Sekiranya BCAA anda mempunyai lebih daripada satu gram karbohidrat setiap hidangan, produk ini tidak sesuai. Tidak perlu membayar wang sebanyak itu untuk gula biasa atau karbohidrat sederhana yang serupa.

Apa itu BCAA: kebenaran mengenai faedah dan bahaya kompleks ini

Bukan rahsia lagi bahawa separuh kejayaan latihan kekuatan adalah pemakanan. Sama ada anda bina badan, angkat tenaga, melakukan crossfit atau berusaha menurunkan berat badan melalui kecergasan, diet berkualiti tinggi yang kaya dengan protein sangat penting untuk maju dalam latihan. Kekurangan sebatian protein pada menu boleh menyebabkan pemulihan yang buruk, penurunan simpanan tenaga, dan penurunan prestasi keseluruhan. Itulah sebabnya atlet profesional juga mengambil makanan tambahan sukan, dan khususnya asam amino BCAA.

Apa itu BCAA

Sebagai permulaan, mari kita jelaskan seperti apa asid amino sebagai bahan. Tisu otot tubuh manusia terdiri daripada protein, untuk pembinaan asid amino yang diperlukan. Maksudnya, elemen mikro ini adalah asas asas otot. Semua asid amino dibahagikan kepada tidak penting (dihasilkan di dalam badan) dan penting (diperoleh hanya bersama dengan pemakanan berkualiti).

BCAA bukan hanya satu asid amino, tetapi kompleks dari tiga komponen: leucine, isoleucine dan valine. Sebatian organik ini dianggap mustahak.

Untuk apa BCAA?

Mari kita analisis kepentingan setiap asid amino dari kompleks dengan lebih terperinci:

  • Leucine (keperluan harian dari 8 hingga 15 g). Fungsi utama dalam badan: membina serat otot baru, menurunkan glukosa darah, mencegah keletihan teruk, melindungi tisu otot dari katabolisme (pereputan), sumber tenaga tambahan, menguatkan sistem imun, penyembuhan cepat tisu yang rosak;
  • Isoleucine (keperluan harian dari 3 hingga 6 g). Fungsi utama dalam badan adalah: menjaga kadar gula darah normal dan menstabilkan tekanan darah, meningkatkan kecekapan serat otot, merangsang pengeluaran protein, meningkatkan mood, memperbaiki tisu yang cepat;
  • Valine (keperluan harian dari 2 hingga 6 g). Fungsi asas dalam badan: mengekalkan fungsi otak yang normal, mengurangkan selera makan yang berlebihan, membantu memulihkan dan membina serat otot baru, merangsang pengeluaran hormon yang meningkatkan mood dan kesejahteraan..

Seperti yang anda lihat, suplemen BCAA mempunyai banyak faedah untuk atlet dari semua disiplin yang kuat. Lebih-lebih lagi, saintis telah membuktikan bahawa leucine, valine dan isoleucine membentuk 35% daripada semua asid amino yang terdapat pada otot rangka. Ini bermaksud bahawa kompleks asid amino yang dimaksudkan mesti disertakan dengan makanan..

Teknologi pengeluaran

Nama makanan tambahan itu diuraikan dan diterjemahkan ke dalam bahasa Rusia sebagai "asid amino rantai bercabang." Di pelbagai laman web yang dikhaskan untuk bina badan dan pemakanan sukan, anda dapat memperoleh pendapat bahawa asid amino penting ini dihasilkan daripada bahan mentah tenusu atau haiwan. Ini sebenarnya tidak berlaku, BCAA dibuat dari protein tumbuhan..

Inti teknologi adalah pembebasan kimia atau enzimatik leucine, valine dan isoleucine. Setelah diproses, produk separuh siap dibersihkan dari kekotoran dan dibawa ke keadaan serbuk. Sekiranya suplemen ini dibuat dari susu atau daging, maka harganya akan melebihi kuasa beli kebanyakan pengguna. Itulah sebabnya semua syarikat menggunakan protein sayuran murah sebagai bahan mentah..

Perbezaan Antara BCAA dan Asid Amino Lain

Ramai atlet pemula tidak tahu mana yang lebih baik untuk dibeli - BCAA atau kompleks asid amino sederhana. Mari kita fikirkan.

Ciri-ciri kerja BCAA

Oleh itu, kita sudah tahu bahawa komponen penyusunnya - leucine, valine, isoleucine - menyumbang kepada pemulihan otot berkualiti tinggi.

Kesan ini dijelaskan oleh fakta bahawa ketiga-tiga asid amino ini dengan cepat memasuki serat otot dan di sana mereka mula mensintesis sel-sel baru, sehingga menyembuhkan tisu yang rosak dan meningkatkan jisim otot..

Bagaimana amina lain berfungsi

Sebaliknya, kompleks asid amino sederhana, yang, sebagai peraturan, merangkumi BCAA (dalam jumlah kecil) dan beberapa asid amino lain, setelah diambil, memasuki hati. Di sana mereka diserap dan secara beransur-ansur menyebar ke seluruh badan, memulihkan kedua-dua simpanan tenaga dan semua tisu yang rosak. Akibatnya, serat otot masih menerima komponen yang diperlukan untuk pertumbuhan semula, tetapi ini berlaku lebih lambat daripada ketika hanya mengambil leucine, valine, isoleucine.

Apa yang kita pilih

Kelajuan penyerapan adalah perbezaan utama antara BCAA dan kompleks asid amino sederhana. Baiklah, tetapi apa yang harus dipilih oleh ahli bina badan baru? Sekiranya sumber kewangan mengizinkan, kedua-dua makanan tambahan harus dibeli:

  • Mengambil asid amino sederhana sangat baik sebagai makanan ringan apabila anda tidak dapat makan makanan penuh..
  • Hidangan BCAA akan bermanfaat semasa dan selepas latihan untuk mengelakkan katabolisme (kerosakan serat otot).

BCAA dalam makanan konvensional

Kami menawarkan senarai kandungan BCAA dalam produk yang popular di kalangan pembina badan. Pengiraan diberikan untuk 100 g. Harap maklum bahawa kami telah memilih bukan sahaja protein, tetapi juga karbohidrat. Ini akan membantu anda merumuskan diet lengkap yang memenuhi keperluan tubuh untuk leucine, valine dan isoleucine..

ProdukKandungan protein (g)Leucine (g)Valine (g)Isoleusin (g)
Lembu201.61,21
Babi14.51.10.80.7
Ayam211.80.90.8
Telur ayam1310.90.7
Turki221.811
Daging lembu201.71,21
Kodenam belas1,30.91.5
Herring201.610.9
Pollockenam belas1,30.91.1
Hinggap171.611.1
Sotong1720.50,4
Susu3.20.30.20.2
Kefir3.50.30.20.2
Keju kotej3.710.70.6
Keju keras201.61.61,3
Soba12.50.70.60.5
Oatmeal120.80.60.5
Nasi70.60,40.3
Pasta11.50.70.20,4
Roti railima0.50.30.2
Kacang polong231,211,3
Kacang221.71.11

Bagaimana BCAA digunakan oleh atlet

Asid Amino Rantai bercabang telah terbukti bermanfaat bagi hampir semua bidang sukan. Mari kita perhatikan lebih dekat bagaimana manfaat kompleks ini dapat digunakan untuk pelbagai jenis latihan..

Mengekalkan dan mengekalkan jisim otot

Harta BCAA ini berguna dalam bina badan, angkat tenaga, crossfit, kecergasan. Mari beralih ke fisiologi. Tisu otot berfungsi pada ATP, sebatian khusus yang merupakan sumber tenaga sejagat. Tetapi kedai ATP habis dengan sangat cepat, hanya beberapa saat selepas permulaan otot rangka berfungsi. Oleh itu, agar badan dapat meneruskan latihan intensif, perlu mensintesis (membuat) molekul ATP baru..

Proses sintesis dan pengisian simpanan tenaga berlaku dalam beberapa cara, salah satunya adalah pemecahan serat otot secara beransur-ansur untuk mendapatkan asid amino BCAA dan pemprosesan selanjutnya menjadi ATP.

Kesimpulannya: Melengkapkan dengan suplemen akan menjadikan otot tidak berpecah dan meningkatkan intensiti latihan kekuatan..

Pengurangan lemak badan

Sifat kompleks asid amino ini sangat diperlukan dalam senamrobik, kecergasan ringan, membentuk dan disiplin aerobik lain yang dirancang untuk menurunkan berat badan. Mari kita perhatikan dengan segera bahawa rangkaian fungsi protein sangat luas. Makanan protein, yang dipecah oleh badan menjadi asid amino, terlibat dalam banyak reaksi biokimia, termasuk reaksi membakar lemak subkutan.

Oleh itu, jika seorang atlet tidak mendapat kadar pengambilan protein yang diperlukan dari makanan, dia juga harus mengambil kompleks asid amino. Dan kerana serat otot adalah sepertiga dari leucine, valine, isoleucine, suplemen BCAA lebih disukai ketika bersenam untuk menurunkan berat badan..

Di samping itu, BCAA membantu pengeluaran hormon pertumbuhan, yang bertanggungjawab untuk membakar lemak. Itulah tujuan BCAA.

Mengurangkan keletihan

Sifat tambahan ini mempunyai kesan positif terhadap sebarang jenis latihan kepantasan di mana daya tahan tinggi diperlukan (atletik, crossfit, selang berlari, bekerja pada peralatan kardiovaskular, HIIT, Tabata). Dan sekali lagi kita harus beralih kepada proses biokimia dalam badan. Jadi, tisu otot terdiri daripada lebih daripada 20 asid amino. Sebahagian daripada mereka saling bergantung secara langsung. Sebagai contoh, terdapat hubungan antara asid amino "triptofan" dan kompleks BCAA.

Salah satu sifat triptofan adalah pengeluaran serotonin, bahan yang bertanggungjawab untuk keletihan, kelonggaran badan dan tertidur. Semakin rendah tahap BCAA, semakin tinggi jumlah triptofan dalam darah dan semakin cepat atlet menjadi letih semasa latihan.

Intinya: Tambahan tambahan menurunkan jumlah triptofan, membolehkan atlet berlatih lebih lama.

Manfaat dan kemudaratan BCAA untuk organisma wanita dan lelaki

Sifat bermanfaat utama leucine, valine, isoleucine untuk lelaki, tentu saja, pemeliharaan jisim otot dan pemulihan dari latihan kekuatan. Jangan lupa tentang rangsangan sistem hormon. BCAA membantu membina jumlah otot, yang disertai dengan peningkatan testosteron dan pengeluaran hormon pertumbuhan. Hormon-hormon ini, antara lain, bertanggungjawab untuk motivasi, mood yang baik, pembakaran lemak subkutan, dan juga membantu mengekalkan tahap libido yang tinggi..

Leucine, valine dan isoleucine juga baik untuk kanak-kanak perempuan:

  • Pertama, asid amino ini terlibat dalam pembentukan hormon seks wanita, yang bertanggungjawab terhadap mood dan fungsi normal banyak sistem badan dalaman..
  • Kedua, BCAA mengurangkan selera makan dan membantu mengurangkan lemak badan.
  • Ketiga, bekalan BCAA penting secara berkala membantu mengekalkan kulit, rambut, dan kuku yang sihat..

Perlu disebut beberapa perkataan mengenai "bahaya" BCAA. Sebenarnya, mitos ini telah lama "berjalan" di kalangan atlet yang tidak berpengalaman. Sebagai contoh, anda sering dapat mendengar bahawa protein dan asid amino adalah kimia. Selalunya, pendapat ini dikaitkan dengan ketidaktahuan fungsi dan komposisi pemakanan sukan.

Para saintis telah lama membuktikan tidak berbahayanya suplemen protein untuk kesihatan manusia (termasuk asid amino yang dimaksudkan). Oleh itu, semua atlet, tanpa mengira jantina, dinasihatkan untuk menambah pemakanan sukan.

Adakah BCAA Diperlukan oleh Orang Bukan Sukan Biasa

Semuanya bergantung pada kualiti makanan seseorang. Ramai orang mengikuti diet khas. Ini berlaku kerana pelbagai sebab: seseorang harus menghadkan menu kerana kontraindikasi perubatan, seseorang adalah penganut pandangan rohani yang berbeza (misalnya, vegetarian), tetapi seseorang terlalu malas untuk mengunjungi bilik kecergasan, dan dia berusaha menurunkan berat badan dari dengan mengelakkan banyak makanan atau mengurangkan pengambilan kalori.

Bagaimanapun, memotong diet disertai dengan kekurangan unsur jejak tertentu. Dan jika ini adalah sebatian protein, maka pengambilan makanan tambahan sukan (protein, BCAA, kompleks asid amino sederhana) akan menyokong fungsi normal badan semasa tempoh sekatan paksa.

Perlu diingat bahawa BCAA dan protein sahaja tidak berkesan untuk meningkatkan jumlah otot. Agar otot tumbuh, perlu melibatkan diri dalam disiplin kekuatan..

Faktanya adalah bahawa seorang atlet, melakukan latihan berat dengan berat, "mencederakan" serat otot. Di antara latihan, semasa tidur, air mata mikro yang dihasilkan ditumbuhi tisu baru. Protein dan asid amino adalah tepat yang diperlukan oleh tubuh untuk membuat sel otot di tempat kerosakan. Ini adalah bagaimana peningkatan berat badan secara beransur-ansur berlaku. Sekiranya anda mengambil pemakanan sukan tanpa mengunjungi gim, maka tidak akan ada kesan positif. Sebilangan besar yang anda dapat dalam situasi seperti ini adalah gangguan pencernaan dan kehilangan wang..

Kesimpulannya

Kami telah berusaha untuk menjawab semua soalan yang sering ditanya dan merangkumi pengambilan BCAA sebanyak mungkin. Sekarang anda tahu apa yang dibuat BCAA, bagaimana ia dihasilkan, bagaimana beberapa suplemen berbeza dari yang lain, bentuk pelepasan apa, dan banyak lagi. Sebagai penutup artikel, kami ingin mengingatkan anda bahawa asas diet pembina badan haruslah produk semula jadi (daging, ikan, unggas, telur, bijirin, roti gandum, sayur-sayuran, buah-buahan, minyak yang tidak disempurnakan). Semua suplemen sukan hanya berfungsi sebagai makanan tambahan untuk makanan utama. Oleh itu, jika anda kekurangan kewangan, kami mengesyorkan agar anda menjaga menu sihat yang seimbang. Pencapaian sukan yang tinggi untuk anda!

Apakah asid amino BCAA dan peranannya dalam badan

BCAA adalah salah satu makanan tambahan sukan yang paling popular dan dibeli. Populariti mereka disebabkan oleh peranan unik asid amino rantai bercabang, yang digunakan untuk merangsang sintesis protein otot.

Kumpulan ini merangkumi tiga asid amino penting: leucine, isoleucine dan valine.

Dalam artikel ini kami akan memberitahu anda secara terperinci mengenai kompleks BCAA, mengapa ia diperlukan, apa kesan suplemen pada tubuh manusia, cara minum BCAA dan mana yang lebih baik untuk dipilih daripada yang ada di pasaran..

Apa itu BCAA?

Kumpulan ini merangkumi tiga asid amino penting:

  • Leucine;
  • Isoleusin;
  • Valine.

Asid ini berkumpul kerana satu-satunya yang mempunyai ranting sisi, mereka bekerjasama untuk saling membantu. Leucine bertanggungjawab untuk prestasi hormon pertumbuhan, oleh itu, jisim otot meningkat. Isoleusin meningkatkan daya tahan dan daya tahan terhadap tekanan, dan valin bertanggungjawab untuk tisu otot yang rosak dan mencegah protein daripada musnah.

BCAA sering diambil sebagai makanan tambahan untuk mempercepat pertumbuhan otot dan memaksimumkan faedah senaman anda dan mencegah kerosakan otot. Mereka juga membantu mengurangkan berat badan dan membolehkan anda pulih lebih cepat selepas latihan..

Makanan tambahan BCAA disintesis oleh hidrolisis protein. Ini dilakukan dengan menggunakan protein soya atau susu, biji-bijian, dan protein haiwan - kaedah yang paling biasa; biofermentasi, di mana asid amino dihasilkan oleh bakteria tertentu dan sintesis dengan enzim yang dimurnikan digunakan lebih jarang.

Seperti semua asid amino, BCAA (bcaa) adalah asas bagi protein..

Asid amino leucine, isoleucine dan valine sangat penting kerana, tidak seperti yang lain, tubuh manusia tidak dapat mensintesisnya sendiri. Oleh itu, mereka mesti diambil secara berkala dengan makanan atau makanan tambahan..

Cara memeriksa BCAA

Bagaimana suplemen berfungsi

BCAA membentuk sebahagian besar protein dalam tubuh manusia. Lebih khusus lagi, 40% daripada semua asid amino penting yang terdapat dalam tubuh manusia adalah BCAA. 18% asid amino yang disimpan dalam tisu otot juga merupakan BCAA.

Tidak seperti semua asid amino lain yang disintesis di hati, ketiga-tiga ini dipecah dalam otot itu sendiri. Oleh itu, mereka dianggap memainkan peranan penting dalam pengeluaran tenaga semasa bersenam..

Pertama, badan boleh menggunakannya untuk membina protein dan serat otot..

Mereka juga terlibat dalam mengatur kadar gula darah karena mereka memaksa hati untuk menyimpan simpanan glikogen dan pada masa yang sama merangsang sel untuk mengambil karbohidrat dari darah..

Lebih baik lagi, BCAA dapat membantu anda mengatasi keletihan yang anda rasakan semasa bersenam kerana mengurangkan pengeluaran serotonin di otak..

Dari ketiga-tiganya, leucine dianggap mempunyai kesan yang paling signifikan terhadap pengeluaran protein otot dalam badan. Inilah sebabnya mengapa peratusan asid amino yang paling popular dalam suplemen 2: 1: 1 adalah dua bahagian leucine, satu isoleucine dan satu valine. Walau bagaimanapun, valine dan isoleucine berkesan membantu tubuh menghasilkan tenaga dan mengimbangkan gula darah..

Pengambilan suplemen dapat mengurangkan keletihan, baik fizikal dan mental. Penyelidikan terbaru menunjukkan bahawa mungkin untuk mengurangkan keletihan sebanyak 15% jika dimakan sebelum atau semasa bersenam. Kajian mendapati bahawa peserta yang menggunakan BCAA dapat melakukan latihan 17% lebih lama daripada peserta yang menggunakan plasebo.

Adakah bcaa meningkatkan kekuatan fizikal masih menjadi topik perbahasan. Tetapi mereka dapat mengurangkan kesakitan otot dan membantu pemulihan selepas bersenam..

Ini kerana BCAA mengurangkan kadar enzim kreatin kinase dan dehidrogenase laktat dalam darah. Kedua-dua bahan ini merosakkan otot. Oleh itu, makanan tambahan dapat mempercepat pemulihan dan melindungi otot anda dari kerosakan..

Semasa kajian, peserta melakukan senaman berat dan kemudian mencatat berapa lama dan berapa lama otot mereka sakit..

Peserta dalam kumpulan kawalan BCAA pra-latihan menilai kesakitan otot 33% lebih rendah daripada kumpulan plasebo.

Dan beberapa peserta juga melihat peningkatan kekuatan fizikal sebanyak 20% semasa latihan selepas satu atau dua hari. Walau bagaimanapun, kesan makanan tambahan ini sangat berbeza. Mereka bergantung pada jantina dan jumlah protein yang anda makan..

BCAA membantu membina otot. Untuk tujuan inilah banyak orang membeli makanan tambahan ini. Bagaimanapun, banyak kajian membuktikan bahawa ia mengaktifkan enzim yang bertanggungjawab untuk pertumbuhan otot..

Penyelidikan juga menunjukkan bahawa suplemen akan berfungsi lebih baik jika mengandungi lebih banyak leucin daripada isoleucine dan valine. Oleh itu, hari ini nisbah 4: 1: 1 atau lebih telah menjadi popular bagi pengeluar - 8: 1: 1 dan 12: 1: 1!

Seseorang menerima asid amino dari makanan.

Jadual kandungan asid amino penting dalam makanan

Di sini timbul persoalan yang sah: adakah orang biasa memerlukan ubat ini??

Sekiranya diet anda kekurangan protein, badan anda juga kekurangan asid amino. Dan ini boleh dikaitkan dengan berlakunya pelbagai penyakit dan penyakit. Alternatif yang baik adalah mengambil protein dari soya atau whey, kerana protein ini mengandungi ketiga-tiga jenis asid.

Dan bagi atlet yang serius dalam latihan, tidak ada kemajuan tanpa BCAA. Walaupun atlet mengambil suplemen protein yang berfungsi ketika otot sedang berehat, mereka perlu memberi makan otot secara langsung dengan asid amino semasa bersenam. Dan ini hanya dapat disediakan oleh kompleks BCAA sebelum, semasa atau sesudahnya. Sebab lain mengapa asid amino dalam bentuk serbuk penting bagi pembina badan adalah kerana ia hampir bebas kalori, jadi sangat diperlukan semasa pengeringan. Oleh itu, jika anda ingin mencapai tahap yang baru dari segi pemulihan badan dan otot pukal, anda tidak boleh melakukannya tanpa BCAA.

Leucine dan isoleucine dapat mempercepat rembesan insulin, sehingga menurunkan kadar gula dalam darah. Insulin merangsang otot untuk mengambil gula dari darah, yang menurunkan kadar glukosa.

BCAA adalah pendahulu glutamin, asid amino penting yang lain. Tubuh dapat mensintesis glutamin dan alanin dari valine, leucine, dan isoleucine. Pengoksidaan salah satu daripada tiga BCAA dapat memenuhi keperluan glutamin tubuh. Ini berlaku semasa latihan fizikal atau ketika tubuh sedang melawan penyakit atau kecederaan serius..

Leucine adalah salah satu daripada tiga faktor yang mengaktifkan mTOR. Ini adalah kompleks isyarat yang paling penting yang bertanggungjawab untuk sintesis protein dalam sel. Semakin banyak mTOR diaktifkan, semakin banyak protein dihasilkan oleh badan untuk pertumbuhan dan pembaikan otot..

Ketiga-tiga BCAA dapat mengaktifkan kompleks isyarat PI3K, yang, seperti mTOR, bertanggungjawab untuk sintesis protein. Juga, pengaktifan PI3K merangsang normalisasi kadar gula dan melambatkan pengumpulan lemak.

BCAA membantu anda menurunkan berat badan. Asid amino rantai bercabang juga dapat mengurangkan pengumpulan lemak berlebihan dan memudahkan kehilangan lemak yang ada..

Pemerhatian orang yang mengambil asid amino dengan diet atau suplemen menunjukkan bahawa mereka yang menggunakan 15 gram BCAA sehari mempunyai risiko obesiti 30% lebih rendah daripada mereka yang hanya menggunakan 12 gram asid amino yang sama..

Tetapi harus diperhatikan bahawa orang yang kurang mengkonsumsi BCAA juga menggunakan sedikit protein. Ini boleh mempengaruhi hasilnya. Sekiranya anda ingin menurunkan berat badan yang tidak diingini, BCAA dapat membantu anda melakukannya dengan lebih pantas dan cekap..

Ahli gusti yang berpengalaman dalam satu kumpulan kawalan menggunakan diet tinggi protein tetapi rendah kalori total. Mereka juga menggunakan makanan tambahan BCAA dan kehilangan 1.6 kg lebih banyak lemak daripada mereka yang mengambil protein soya sahaja. Kajian ini berlangsung selama 19 hari.

Kumpulan BCAA kehilangan 0.6% lebih banyak lemak badan daripada kumpulan protein soya, walaupun Kumpulan 1 mempunyai kalori yang sama dan kurang protein dalam diet..

Satu lagi kajian yang melibatkan pengangkat kuasa mendapati bahawa mereka yang mengambil 14 gram BCAA sehari kehilangan lemak 1% lebih banyak daripada mereka yang mengambil 28 gram protein whey setiap hari. Kumpulan yang mengambil makanan tambahan juga memperoleh kekuatan otot yang lebih kuat, 2 kg lebih banyak daripada kumpulan lain.

BCAA mencegah komplikasi penyakit hati. Salah satu komplikasi yang timbul dalam penyakit hati adalah ensefalopati hepatik. Ia menimbulkan kekeliruan, kehilangan kesedaran dan koma..

Kajian terhadap pesakit dengan keadaan ini menunjukkan bahawa suplementasi bcaa dapat mengurangkan atau bahkan mencegah komplikasi, terutama terhadap ensefalopati..

Kajian lain, juga dilakukan pada pasien dengan kerusakan hati, menunjukkan bahawa mengambil ubat setelah operasi meningkatkan fungsi hati, mengurangi kemungkinan komplikasi, dan mempermudah keluar dari rumah sakit..

BCAA juga berkesan untuk melawan keletihan dan kelemahan, meningkatkan kualiti tidur dan melegakan ketegangan otot pada orang yang mengalami kerosakan hati. Dan pada orang yang menghidap barah hati, mereka mengurangkan risiko kematian akibat penyakit ini sebanyak 7%.

Pada wanita, seperti pada lelaki, BCAA mencegah katabolisme (pemecahan protein pada otot) selepas bersenam. Semua bahan, terutamanya leucine, membantu membakar lemak dengan merangsang sintesis protein. BCAA juga membantu membetulkan anoreksia (takut makan, takut menambah berat badan). Pada wanita, mereka juga membantu melegakan sakit otot selepas bersenam..

BCAA juga bagus untuk sistem imun. Apabila tubuh manusia mengesan patogen, sistem imun mencetuskan banyak reaksi yang berbeza. Yang paling penting adalah pengeluaran sel darah putih, yang meneutralkan patogen. Sudah tentu, protein diperlukan untuk membuat sel apa pun, dan di sinilah BCAA berperanan. Mereka penting untuk sintesis hampir semua protein. Dan semasa sakit, keperluan protein untuk tubuh meningkat dengan banyak. Tanpa asid amino penting, tindak balas sistem imun akan lemah. Seperti disebutkan, BCAA dapat diubah menjadi glutamin, yang juga penting untuk membangun sel baru..

Apabila sebarang patogen - virus, bakteria atau alergen - memasuki badan, sel dan tisu rosak, kadang-kadang sangat ketara. Sel otot juga menderita. Oleh itu, doktor mengatakan bahawa dengan pengecualian yang jarang berlaku, orang yang sakit mesti mengambil banyak protein supaya tubuh dapat memperbaiki kerosakan yang disebabkan dan mengatasi jangkitan dengan cepat. Oleh kerana BCAA adalah asid amino penting, mereka harus cukup dikonsumsi untuk menjaga sistem kekebalan tubuh yang kuat.

Kadar dan masa penggunaan

Sekiranya anda memutuskan untuk menambahkan BCAA ke dalam diet anda, jumlah yang harus anda ambil bergantung pada aktiviti dan matlamat anda..

Pertubuhan Kesihatan Sedunia mengesyorkan agar rata-rata orang dewasa mengambil 34 miligram BCAAs setiap kilogram berat badan setiap hari..

Tetapi penyelidikan yang lebih baru menunjukkan bahawa jumlah yang diperlukan boleh mencapai 144 mg per kilogram berat badan setiap hari. Sekiranya anda mempercayai hasil baru ini, ternyata orang dewasa perlu mengambil:

  • Wanita: Minimum 9 gram BCAA sehari
  • Lelaki: minimum 12 gram sehari;
  • Orang yang makan cukup protein dengan diet mungkin tidak memerlukan makanan tambahan.

Walau bagaimanapun, keperluan harian mungkin lebih tinggi untuk atlet, orang yang melakukan senaman berat, atau orang yang sibuk yang, kerana profesion mereka, kadang-kadang tidak dapat memperoleh protein yang mereka perlukan sebelum pergi ke gim. Bagi mereka, makanan tambahan boleh sangat membantu..

Sebilangan besar kajian yang mendapati kesan menguntungkan telah menggunakan dos 10 hingga 20 gram BCAA sehari.

Makanan tambahan terdapat dalam bentuk serbuk, kapsul, tablet, dan cecair. Serbuk larut dengan baik di dalam air, tetapi banyak yang mengesyorkan mencampurkannya dengan jus. Serbuknya lebih murah dan oleh itu lebih popular. Jumlah kapsul bergantung pada dosnya.

Untuk berat badan 1 kg, diperlukan lebih kurang 37 mg asid amino. Gandakan 37 mg dengan berat badan anda dan bahagikan dengan dos kapsul yang ditunjukkan oleh pengeluar, misalnya 500 mg. Kemudian dengan berat 80 kg anda memerlukan 6 kapsul. Sebilangan orang sukar mengambil 6 kapsul sekaligus dan 6 kapsul lagi selepas latihan, yang menjelaskan populariti BCAA serbuk. Untuk atlet 80 kg, anda memerlukan 5 g serbuk semasa latihan dan 5 g selepasnya. Dalam bentuk cecair, asid amino diambil dalam 40 ml sebelum dan selepas latihan.

BCAA sebaiknya diambil sebelum atau sejurus selepas latihan anda. Ramai orang yang berusaha mendapatkan jisim otot juga mengambilnya pada waktu pagi dan sebelum tidur..

Keselamatan dan kesan sampingan

Mengambil suplemen BCAA adalah selamat bagi kebanyakan orang dan tidak mempunyai risiko kesan sampingan.

Kesan overdosis belum dikaji, tetapi boleh dipercayai bahawa anda boleh mengambil hingga 35 gram BCAA sehari dengan selamat..

Walau bagaimanapun, terdapat kontraindikasi - penyakit kongenital di mana pengambilan BCAA harus terhad. Tubuh orang seperti itu tidak dapat memproses komponen ubat dengan betul..

BCAA boleh diambil bersama kreatin tanpa menyebabkan kesan sampingan. Tetapi disyorkan untuk mengambil beberapa jenis makanan ringan karbohidrat dengan mereka, kerana kedua-dua makanan tambahan ini dirancang untuk memaksimumkan kekuatan otot, dan ini memerlukan tenaga. Anda boleh menggunakan sebanyak mungkin kreatin seperti biasa.

Perkara yang sama berlaku untuk orang yang memperoleh keuntungan - badan memerlukan karbohidrat jika anda berusaha membina otot. Ambil asid amino pada waktu pagi dan semasa bersenam. Ambil penambah satu setengah jam sebelum latihan. Ini akan memberi anda tenaga yang anda perlukan, mempercepat pemulihan otot dan meningkatkan jisim otot..

Dan serbuk protein boleh dan harus dimakan jika anda ingin membina otot. Sudah jelas bahawa BCAA adalah perangsang pertumbuhan otot. Tetapi untuk otot tumbuh, anda juga memerlukan bahan mentah, jadi serbuk protein harus ditambahkan ke dalam makanan, dan juga makanan protein. Di samping itu, agar BCAA berfungsi dengan baik, badan mesti mempunyai asid amino penting yang lain. Oleh itu, semasa membeli serbuk protein, anda harus memperhatikan kualitinya..

Peringkat terbaik

  • Serbuk Terbaik: BCAA Standard Gold Nutrition Gold Optimum;

Kedua-duanya dapat mempercepat pemulihan selepas bersenam dan membantu anda mengatasi masalah penurunan berat badan. Kedua-dua doktor dan atlet bercakap positif mengenai produk ini. Serbuk mudah dicampur dan mengandungi 5 gram BCAA setiap hidangan dan hanya 10 kalori. Serbuk ini juga mengandungi suplemen bonus yang menguatkan sistem imun, rhodiola untuk daya tahan dan elektrolit untuk peningkatan kekuatan. Anda boleh mengambil serbuk sebelum, semasa, dan selepas bersenam..

Terdapat 24 rasa serbuk ini di pasaran, seperti tembikai, pisang dan biskut. Lebih daripada 15,000 pembeli telah menilai produk ini dan membuat kesimpulan bahawa ia adalah yang terbaik.

  • Kapsul terbaik: Olimp Labs BCAA MEGA CAPS;

Sekiranya anda tidak mahu mencampurkan apa-apa sendiri, maka kapsul adalah untuk anda. Oleh itu, Olimp Labs menghasilkan makanan tambahan dalam bentuk kapsul. Mereka akan membantu anda membakar lemak dan menambah jisim otot. Setiap hidangan sama dengan lima kapsul. Ia juga mengandungi vitamin B6. Mereka adalah alternatif yang baik bagi mereka yang tidak menyukai rasa getaran BCAA.

Pembeli terkejut dengan hasil yang cepat dan mengatakan bahawa beberapa kapsul lebih mudah digunakan daripada serbuk..

  • Pilihan tanpa kafein terbaik: BSN Amino X Post Workout Muscle Recovery & Endurance Powder

Sama ada anda bersenam pada waktu petang atau tidak mahu mengambil suplemen kafein, formula decaf BSN ini akan membantu anda tidur lena. Serbuk ini mengandungi 10 gram BCAA setiap hidangan, dengan nisbah asid amino 2: 1: 1 yang betul. Pasar ini mempunyai pelbagai rasa termasuk tembikai, anggur dan raspberi.

Walaupun suplemen tidak mengandungi perangsang sama sekali, pembeli mengatakan ia sangat berkesan untuk meningkatkan daya tahan dan membantu untuk pulih lebih cepat. Untuk hasil terbaik, disarankan mengambil dua porsi sehari. Pelanggan juga menyukai kenyataan bahawa serbuk tidak melekat menjadi gumpalan ketika diaduk dan rasanya enak..

  • Serbuk Tanpa Rasa Terbaik: BCAA Tulen: SEKARANG Serbuk Asid Amino Rantai bercabang Sukan;

Sekiranya anda bukan peminat banyak rasa di pasaran, maka serbuk ini, yang mengandungi hanya SEKARANG BCAA Sukan, mungkin sesuai dengan keinginan anda. Sebaiknya diambil 1-3 sudu sehari. Anda boleh mencampurkannya dengan apa sahaja - walaupun dengan jus, bahkan dengan protein shake..

Mereka yang membelinya menyukainya kerana ia tidak mengandungi perisa tiruan atau pengisi kosong. Mereka menyedari peningkatan tenaga dan pemulihan yang lebih cepat. Tetapi, seperti yang dapat dilihat dari beberapa ulasan, tidak semua orang menyukai rasa serbuk tulen.

  • Rasa Terbaik: Tenaga BCAA Pemakanan Evlution.

Sekiranya anda mencari makanan tambahan yang bukan sahaja berfungsi tetapi rasanya enak, maka Evlution Nutrition BCAA Energy adalah pilihan anda. Ia hadir dalam 14 rasa yang berbeza, tetapi dari semua kemungkinan, Blue Raz dianggap paling enak. Ia tidak mempunyai karbohidrat atau gula, jadi ini lebih utama daripada minuman tenaga dalam hal ini..

Satu hidangan sama dengan dua sudu dan boleh diambil empat porsi sehari, sebelum, semasa dan selepas latihan. Pelanggan menyukai rasa dan keberkesanan makanan tambahan ini. Mereka juga memperhatikan peningkatan tahap tenaga. Walaupun ada yang menganggapnya sangat menggembirakan, kebanyakan berpendapat bahawa itu adalah pilihan yang baik..

Meringkaskan perkara di atas

Asid amino rantaian bercabang sangat berharga bagi tubuh, terutama dari segi penambahan otot.

BCAA terdapat dalam banyak produk protein, serta hampir semua serbuk protein.

Oleh itu, pengambilan makanan tambahan tidak diperlukan, kerana anda boleh mendapatkan cukup BCAA dengan makanan tambahan atau protein jika anda tidak bersenam.

Pendapat Pro

Pembina badan Jerman Gunther Schlierkamp mengesyorkan agar anda selalu menyimpan sebotol asid amino rantai bercabang di dalam beg gim anda. Ini mengganggu BCAA dengan glutamin, misalnya, dan diambil sebelum, selepas, atau pada waktu pagi sebelum kardio..

Apa kata pakar

Robert Wolf, seorang profesor di Institut Perubatan Reynolds di Arkansas, percaya bahawa dari ketiga-tiga BCAA, leucine adalah yang paling penting.

"Maksud pengambilan BCAA adalah bahawa sintesis protein otot dibatasi oleh proses biokimia, dan pengambilannya cenderung merangsang proses ini," kata Wolfe. "Tapi jangan lupa bahawa anda tidak boleh tumbuh otot tanpa apa-apa.".

Dia mengatakan bahawa mengambil BCAA tanpa enam asid amino yang lain tidak ada gunanya - seperti cuba menyalakan api tanpa kayu api..

"Saya telah melakukan penyelidikan selama bertahun-tahun dan ya, tidak ada gunanya mengambil BCAA tanpa suplemen protein atau diet protein yang baik," katanya..

Manfaat dan bahaya mengambil BCAA, apa manfaatnya dan bagaimana pengambilannya

BCAA terdapat dalam banyak makanan protein. Dan ini adalah jawapan kepada pertanyaan lama: "Bagaimana untuk menggantikan makanan tambahan asid amino dari pemakanan sukan?" Khususnya, daging, telur, ayam dan ikan adalah sumber asid amino rantai bercabang yang baik. Kepekatan BCAA dalam produk ini adalah 15-25% daripada jumlah protein. Sementara itu, harus difahami bahawa tidak setiap produk berprotein tinggi dapat berfungsi sebagai sumber asam amino rantai bercabang yang kaya. Sekiranya kita bercakap, misalnya, mengenai leucine, yang paling bermanfaat untuk pertumbuhan otot, maka porsi maksimum asid amino ini dapat diperoleh dari kacang tanah, ayam, daging lembu, ayam belanda dan ikan..

BCAA dalam makanan (asid amino per 100 g protein)
Nama produk / bahan tambahan% BCAA setiap 100 g protein
Whey Protein Mengasingkan26
Telur ayam (protein)23
Telur ayam (keseluruhan)21
Protein susu21
Protein Soya Mengasingkan18
Ayam18
Daging lembu (tanpa lemak)17
Tuna dalam tin17
Fillet salmon17
Kacang tanahempat belas
Turki13
Protein gandumlima belas

Bcaa untuk kanak-kanak perempuan

Sekiranya kanak-kanak perempuan mengambil BCAA? Dalam artikel ini kita akan menganalisis soalan: • Apa yang diberikan asid amino BCAA untuk kanak-kanak perempuan? • Bagaimana kanak-kanak perempuan mengambil BCAA? • Adakah terdapat BCAA khas untuk kanak-kanak perempuan? • TOP BCAA untuk kanak-kanak perempuan Mari kita mula memahami. Kami akan cuba menjawab semua soalan dalam artikel ini..

Apa yang diberikan oleh asid amino BCAA untuk kanak-kanak perempuan?

Asid amino kompleks BCAA untuk wanita memainkan peranan besar dalam metabolisme dan membina serat otot.

Mereka dapat melakukan beberapa fungsi sekaligus, termasuk: * Pertumbuhan tisu otot; * Percepatan keupayaan regeneratif dan regenerasi tisu; * Mengekalkan keseimbangan nitrogen; * Meningkatkan proses sintesis protein.

Secara berasingan, harus dikatakan mengenai sifat BCAA seperti pengaktifan pengeluaran leptin, yang dapat menghilangkan rasa lapar.

Ia membantu mengurangkan berat badan dan meningkatkan metabolisme, yang pastinya sangat penting bagi kanak-kanak perempuan.

Beri perhatian! Antara lain, BCAA meningkatkan proses ketepuan sel dengan tenaga dan terlibat secara langsung dalam normalisasi rembesan estrogen (hormon seks wanita. Mengambil suplemen ini diperlukan untuk wanita sama seperti lelaki yang memerlukannya).

Asid amino penting yang kompleks akan membantu kanak-kanak perempuan menurunkan berat badan dengan lebih berkesan, tanpa mengalami keletihan yang teruk dan mood yang tertekan, kerana BCAA membantu mengisi kekurangan zat penting dalam tempoh yang sukar. Dan memandangkan seberapa baik mereka dapat mempengaruhi kemampuan regenerasi tubuh, latihan yang melelahkan dan intens akan lebih mudah..

Cara mengambil BCAA untuk kanak-kanak perempuan?

Dos harian yang disyorkan untuk kanak-kanak perempuan ialah 20-25g BCAA. Dos ini harus dibahagikan kepada beberapa dos. Berikut adalah gambaran kasar cara mengambil BCAA untuk kanak-kanak perempuan: * Pada waktu pagi semasa perut kosong; * Sebelum latihan; * Semasa latihan; * Selepas latihan; * Sebelum tidur.

Adakah terdapat BCAA khas untuk kanak-kanak perempuan?

Sudah tentu, beberapa pengeluar sudah menawarkan gadis-gadis untuk membeli BCAA kompleks "dibuat khas untuk mereka". Walau bagaimanapun, ini hanyalah cara pemasaran.

Kanak-kanak perempuan harus memperhatikan BCAA biasa dan pengeluar yang paling popular

Ini adalah kompleks asid amino yang sama, dengan kata lain, ia adalah produk sejagat yang dapat digunakan dengan segera oleh lelaki dan wanita. Satu-satunya perbezaan berkaitan dengan topik ini yang kita pertimbangkan adalah dos. Gadis hanya memerlukan sedikit gram BCAA sehari.

Ciri umum asid amino

Asid amino adalah asas protein yang terdapat di dalam badan kita. Semua bahan amino, yang saling bersambung, membentuk rantai, atau peptida. Dan bergantung kepada susunan asid amino dalam rantai ini, protein atau jenis protein ini dihasilkan. Jadi, sebagai contoh, untuk menghasilkan hormon pertumbuhan, tubuh memerlukan jumlah yang berbeza dan susunan asid amino yang berbeza daripada pembentukan enzim makanan.

Sebilangan besar bahan amino bergabung untuk menghasilkan bentuk linier. Apabila semua elemen yang diperlukan untuk membuat protein menjadi gantinya, rantai amino dilipat menjadi bentuk 3D. Proses pengumpulan asid amino ke dalam satu model dipanggil sintesis protein..

Dalam makanan, asid amino juga disajikan dalam bentuk protein. Dan protein ini, memasuki tubuh, dipecah lagi menjadi asid amino, yang kemudiannya digabungkan secara selektif dan menghasilkan protein baru - yang diperlukan oleh tubuh untuk berfungsi dengan baik. Untuk apa protein ini? Ini adalah asas sebahagian besar tubuh manusia. Kulit, mata, jantung, usus, tulang dan, tentu saja, otot terdiri daripada protein.

Terdapat kira-kira 300 asid amino, tetapi hanya 20 daripadanya berfungsi sebagai komponen protein, dan 8 daripadanya sangat diperlukan oleh manusia. Tetapi apabila berkaitan dengan atlet, adalah kebiasaan untuk memilih tiga bahan amino penting yang sangat diperlukan oleh ahli bina badan. Ini adalah apa yang disebut asid amino rantaian bercabang (BCAAs) - valine, isoleucine dan leucine..

Pemakanan sukan

Saya ingin segera memperhatikan bahawa pemakanan sukan adalah produk, bukan ubat. Ia tidak ada kaitan dengan steroid anabolik, walaupun terdapat kesan yang serupa. Pemakanan sukan dapat dibayangkan secara kondisional sebagai konsentrat khas yang dimaksudkan untuk penanaman Supermen moden.

Pemakanan sukan membantu meningkatkan prestasi sukan anda, meningkatkan jisim otot, membina kekuatan dan meningkatkan daya tahan badan anda. Ia digunakan dalam keadaan tabiat makan, diet dan kehidupan yang sangat tidak teratur atau tidak stabil..

Pemakanan sukan adalah suplemen pemakanan yang direka khas untuk orang yang irama hidupnya jauh lebih kuat daripada yang lain dari penduduk. Pertama sekali, ini adalah atlet profesional, orang yang terlibat dalam sukan untuk menjaga kesihatan. Mereka juga adalah mereka yang ingin mengubah bentuk dan bahagian badan mereka dan hanya semua orang yang menghabiskan banyak tenaga, misalnya, mereka menunggang basikal, papan selaju atau papan seluncur selama berjam-jam, banyak berenang, seperti berlari, parkour dan lain-lain jenis aktiviti sukan, hampir sukan.

Sekiranya anda pernah bertanya-tanya mengapa mamalia memberi makan bayi mereka dengan susu ibu, tidak mengejutkan anda bahawa pemakanan sukan BCAA didasarkan pada sifat anabolik dan anti-katabolik semua produk tenusu. Sebenarnya, anak muda dari semua mamalia, termasuk keturunan manusia, dilahirkan kecil dan lemah, memerlukan pemakanan khas sehingga menyumbang kepada pertumbuhan aktif dan pesat seluruh organisma, serta peningkatan massa otot yang ketara. Semua ini memberi susu, atau lebih tepatnya, mengandungi asid amino yang berguna.

Kaedah menggunakan BCA

Dos standard untuk isoleucine adalah 48-72 miligram per kilogram berat badan, dan dos yang disyorkan untuk leucine adalah 2-10 gram. Ini menambahkan hingga kira-kira 20 gram asid amino gabungan dengan nisbah leusin dan isoleusin yang seimbang.

Ini setara dengan sumber protein semula jadi seperti daging dan telur, dengan nisbah 1-1.5 gram protein per kilogram berat badan setiap hari. Dos yang tepat perlu dikawal: Suplemen BCAA yang berlebihan boleh menyebabkan ketahanan insulin dalam badan.

Penting! Untuk mendapatkan kesan langsung dari BCAA pada tahap BCAA plasma, anda perlu menggunakannya sebagai makanan tambahan yang siap digunakan, bukan hanya secara beransur-ansur mendapatkannya dari makanan..

Dos tunggal yang disyorkan secara perubatan pada bila-bila masa harus antara 5 dan 10 gram, tetapi biasanya ukuran hidangan masih bergantung pada rejimen latihan:

  1. Kanak-kanak perempuan yang kerap bersenam di gim disyorkan untuk mengambil BCA sekali atau dua kali sehari dalam bahagian tidak lebih dari 3-5 gram.
  2. Bagi kanak-kanak perempuan yang melakukan latihan kekuatan, dos harian jauh lebih tinggi - hingga 12 gram sehari, membahagikan jumlah ini kepada bahagian yang lebih kecil untuk 4 atau 5 kali sehari..
  3. Dos BCAA yang disyorkan untuk lelaki yang menghadiri rutin senaman boleh menjadi 15-20 gram sehari, dibahagi dengan 2 dos.
  4. Dengan latihan yang berat, dosnya meningkat, dan atlet mengambil 6-8 hidangan 5 gram setiap hari.

Bila hendak mengambil:

  1. Masa Terbaik untuk Mengambil Asid Amino - Sebelum dan Selepas Bersenam.
  2. Sebelum latihan, ambil dos 6-8 gram yang digabungkan dengan protein atau karbohidrat. Dos yang sama boleh diambil satu jam selepas latihan untuk mencegah kerosakan otot dan membantu mereka pulih dengan cepat..
  3. Mengambil asid amino semasa latihan adalah disyorkan bagi mereka yang terlibat dalam latihan otot yang sangat kuat. Dalam kes ini, anda boleh mengambil leucine tulen (kira-kira 4 gram pada satu masa) - ini bersamaan dengan 6-8 gram BCAA.

Adakah kamu tahu? Tubuh manusia menggunakan 9 asid amino penting untuk segalanya, mulai dari pencernaan makanan hingga pembaikan tisu. Sebagai contoh, tryptophan, yang muncul selepas makan malam yang berlimpah dan berlemak, membantu tubuh menghasilkan serotonin, hormon yang mengatur mood dan membuat orang merasa bahagia..

Makanan tambahan yang dimaksudkan dengan mudah diserap ke dalam badan: mereka mencapai otot dengan sangat cepat dan dalam masa yang singkat meningkatkan tahap BCAA dalam darah atlet.

Hasilnya, asid amino mempunyai kesan yang besar ketika digunakan sebelum bersenam, sehingga dapat mengurangkan kehilangan otot dan meningkatkan pertumbuhan otot..

Untuk pertumbuhan otot

Dos bina badan:

  1. Leucine adalah BCAA terkuat. Dos leucine harian yang ideal ialah 16 mg per kilogram berat badan. Tambahan leucine tulen yang diperlukan mesti diukur. Diet protein adalah sumber leusin yang baik - terdapat dalam beras perang, biji-bijian gandum, kacang, dan kacang-kacangan.
  2. Isoleusin boleh dimakan dalam nisbah 10 mg per kilogram berat badan. Ayam, ikan, badam, telur adalah sumber isoleusin yang baik..
  3. Valine diambil pada kadar 16 mg per kilogram berat badan. Produk tenusu, kacang soya dan kacang adalah pembekal valine yang sangat baik..

Melangsingkan badan

  1. Asid amino sangat baik untuk mengurangkan lemak kerana ia membunuh rasa lapar dan membantu anda bersenam lebih kuat. Semasa menurunkan berat badan, dos BCAA yang disarankan setiap hidangan ialah 4 hingga 6 gram.
  2. Luangkan masa 30-40 minit sebelum memulakan senaman anda.

Ketahui pemakanan sukan untuk penurunan berat badan yang sesuai untuk lelaki dan wanita.

Sudah, tidak ada ahli biologi atau pakar pemakanan yang menyangkal bahawa BCAA bermanfaat untuk atlet latihan kekuatan dan orang awam..

Apabila diambil dengan betul, asid amino dapat memperbaiki kerosakan otot yang disebabkan oleh senaman yang berat, membantu membina otot, menambah berat badan, atau menurunkan berat badan tambahan..

Bentuk makanan tambahan amino: yang lebih baik diambil

Makanan tambahan BCAA boleh didapati dalam bentuk serbuk, kapsul, tablet, dan siap diminum. Bentuk mana yang lebih baik yang sukar dijawab. Ramai orang lebih suka kapsul atau tablet di mana ciri khas asam amino pahit hampir tidak dirasakan. Atlet lain lebih suka serbuk sebagai bentuk dengan dos yang lebih baik, aroma yang menyenangkan dan pembungkusan yang menjimatkan. Biasanya, suplemen dalam bentuk ini adalah serbuk berperisa, hampir tanpa rasa atau pahit yang direka untuk dilarutkan dalam cecair..

Mungkin, setiap atlet harus memilih bentuk suplemennya yang "terbaik" secara bebas. Oleh itu, nasihat: jangan segera membeli BCAA secara pukal daripada pengeluar yang tidak disahkan. Sebagai permulaan, pakej terkecil dari pelbagai syarikat dan dalam pelbagai bentuk sesuai.

Apa serbuk terbaik

Sekiranya kita bercakap tentang produk berkualiti dari syarikat yang boleh dipercayai, maka pada umumnya semua serbuk BCAA larut adalah sama atau sangat serupa (dalam mana-mana, selalu tiga asid amino dalam bahagian tertentu). Tetapi masih ada beberapa nuansa yang mempengaruhi pemilihan serbuk..

Salah satu kriteria yang popular adalah rasa aditif. Banyak yang menolak serbuk dengan warna dan pemanis buatan, yang, mesti saya katakan, mempunyai alasan, terutamanya ketika tugas BCAA adalah untuk mempercepat penurunan berat badan. Kriteria lain ialah kepekatan dan pembungkusan. Arahan penggunaan menunjukkan berapa gram serbuk dalam satu hidangan minuman. Sekiranya anda perlu mengambil banyak bahan mentah setiap gelas cecair, ini adalah alasan untuk mencari pilihan BCAA yang lebih ekonomik..

Bila minum dengan betul

BCAA pada dasarnya adalah protein bebas kalori tulen yang boleh diambil pada bila-bila masa sepanjang hari. Tetapi dipercayai bahawa tubuh merasakan manfaat maksimum dari makanan tambahan jika diambil dengan makanan karbohidrat / protein-karbohidrat. Adalah baik untuk minum BCAA secara langsung semasa bersenam atau sebelum. Sebilangan atlet menggunakan amina sebelum tidur.

Jumlah BCAA yang diambil secara langsung semasa bersenam secara langsung bergantung pada jangka masa latihan. Atlet berpengalaman dinasihatkan untuk mengambil 5 g bahan untuk setiap jam latihan. Pada diet rendah kalori, suplemen BCAA boleh diminum sepanjang hari setiap 2-4 jam.

Namun, masa terbaik untuk mengambil BCAA adalah sekitar setengah jam sebelum latihan. Satu lagi makanan tambahan bermanfaat untuk diminum sejurus selepas program kekuatan: kajian menunjukkan bahawa BCAA mengurangkan kesakitan otot. Ada yang berpendapat bahawa minum BCAA sebelum dan selepas latihan adalah berlebihan. Tetapi jika kelasnya penuh, badan akan kehilangan lebih banyak nutrien, yang bermaksud bahawa ia juga memerlukan sebahagian besar asid amino..

Cara minum BCAA untuk penurunan berat badan:

  • sebelum dan selepas latihan;
  • semasa latihan (dalam bentuk minuman);
  • sepanjang hari (untuk menahan selera makan).

Cara menggunakan untuk mendapatkan jisim otot:

  • sebelum melakukan latihan kekuatan (25-30 minit);
  • semasa senaman yang panjang (mungkin sebelum halangan);
  • selepas kelas (dalam kombinasi dengan penambah atau gula tambahan);
  • pada waktu pagi (untuk mencegah katabolisme protein otot).

Kebaikan untuk wanita

Asid amino rantai bercabang telah mendapat populariti mereka tidak kurang dari sukan profesional. Pembina badan menggunakan BCAA sebagai komponen kompleks anabolik. Inilah sebabnya mengapa beberapa wanita yang bersenam di gimnasium menolak untuk mengambil BCAA, takut mereka akan berubah menjadi "gunung otot." Walau bagaimanapun, ini hanya salah tanggapan mengenai pemakanan sukan. BCAA bukan pemakanan sukan sintetik atau steroid. Ya, kajian saintifik telah membuktikan bahawa BCAA meningkatkan testosteron, yang seterusnya meningkatkan pertumbuhan otot. Tetapi asid amino mempengaruhi badan wanita jauh lebih ringan daripada lelaki. Dan kebanyakan faedah tambahan akan dirasakan oleh gadis-gadis yang berlebihan berat badan, dan juga pembina badan semasa pengeringan. Bahan amino akan membantu mereka mengekalkan jisim otot, tetapi pada masa yang sama mereka akan mempercepat metabolisme lemak..

Baru-baru ini, BCAA dapat dilihat lebih banyak di pasaran pemakanan sukan, misalnya, dalam pakej berwarna merah jambu berlabel "Formula khas untuk wanita". Pakar pemakanan sukan mengatakan ini hanya gimik pemasaran. Dalam hampir semua suplemen sukan, formula BCAA adalah serupa - tidak ada BCAA wanita "istimewa". Sekiranya terdapat perbezaan, maka hanya dalam senarai ramuan tambahan (vitamin, perisa, perisa). Bagi formulasi BCAA, suplemen biasanya mengandungi leucine, isoleucine dan valine dalam nisbah klasik 2: 1: 1 (masing-masing). Benar, sebilangan pengeluar menawarkan formula 3: 1: 1, 4: 1: 1 dan bahkan perkadaran revolusioner 12: 1: 1.

BCAA untuk Vegetarian

Salah satu kelemahan terbesar diet vegetarian adalah kekurangan sumber protein lengkap. Vegan tidak mendapat protein yang terdapat dalam ikan, telur, daging, susu sama sekali. Vegan yang gemar malah membuang protein whey kerana ia berasal dari susu. Sudah tentu, kacang-kacangan, kacang-kacangan, kacang soya mengandungi banyak protein, tetapi makanan ini kekurangan banyak asid amino penting. Dan yang mempunyai ketersediaan bio yang rendah, kurang diserap oleh badan. Sekiranya demikian, suplemen BCAA dapat memainkan peranan penting dalam menjaga kesihatan vegetarian..

Apakah faedah tambahan sukan BCAA

BCA, sebagai pemakanan sukan, mengapa mereka minum? Makanan tambahan ini sangat berguna untuk ectomorphs, iaitu orang yang mengalami kesukaran untuk merekrut otot. Jenis badan ini mempunyai kecenderungan untuk cepat kehilangan otot yang sukar diperoleh..

Makanan tambahan akan membantu melambatkan proses merosakkan dalam badan. Untuk faedah terbaik dari suplemen sukan BCA, kami mengesyorkan agar anda juga menggunakan kompleks BCAA semasa bangun tidur. Pada jam-jam pertama selepas tidur, katabolisme paling besar diperhatikan, kerana makanan terakhir diambil 6-9 jam yang lalu.

Peningkatan daya tahan disebut harta bermanfaat dari kompleks BCAA khas. Atlet boleh melakukan satu hingga tiga set tambahan daripada sesi latihan biasa. Keletihan otot umum mula muncul kemudian, dan sebagai hasilnya, lebih banyak kerja dapat dilakukan. Pertambahan otot dapat dilihat setelah dua hingga tiga bulan kemasukan..

Cara pengambilan BCAA?

Campuran makanan dibuat dalam dua bentuk: shell kapsul dan serbuk larut (kacau dengan air semasa aktiviti di dewan). Perlu diambil 25-35 minit sebelum latihan untuk memastikan masa memasuki saluran pencernaan dan rusak. Memohon semula - selepas latihan.

Untuk hasil yang optimum, anda perlu memahami cara mengambil pemakanan sukan BCA. Ukuran satu dos hingga 5 gram. Pada hari penggunaan, sehingga 20 gram keseluruhan.

Dalam pengembangan kekuatan otot, ada hadnya sendiri, yang dapat dicapai dan maju tanpa pelbagai bahan tambahan. Ini adalah atlet dengan pengalaman latihan biasa selama dua hingga tiga tahun. Penggunaan BCA dibenarkan oleh mereka. Atlet dengan pengalaman kurang dari satu tahun dapat berlatih tanpa ubat tambahan dengan rejimen tidur dan pemakanan yang seimbang.

Salah satu jawapan kepada persoalan mengapa minum BCA dalam bentuk serbuk adalah keupayaan untuk melihat komponen larut. Komposisi serbuk larut dalam air dan membentuk filem khas di permukaan. Ini adalah salah satu petunjuk kualiti pemakanan sukan.

Kesalahan utama pengambilan asid amino penting:

- mengambil BCA dengan suplemen protein, sehingga kehilangan kelebihan utama BCAA - penyerapan cepat.
- Penerimaan dalam kuantiti yang banyak.

Pemakanan sukan BCAA (BCA): kontraindikasi dan bahaya

BCAA, apakah suplemen ini, bagaimana ia mempengaruhi kesihatan? Ingat bahawa dos tunggal yang diperlukan adalah hingga 5 gram. Dalam kes lain, lebih baik berjumpa doktor, lebih baik mengikut arah sukan, atau membuat temu janji dengan pakar pemakanan. Di dalam tubuh manusia, mungkin ada individu yang tidak menyukai mana-mana 3 asid amino penting dari kompleks tersebut.

Salah satu komponennya, isoleusin, cukup toksik pada hati. Sekiranya atlet sudah mempunyai hepatitis atau penyakit hati yang lain, maka anda perlu berhati-hati dengan beban pada organ. Untuk kes seperti itu, komposisi yang berbeza telah diciptakan, yang dapat mengurangkan beban pada hati dan mengandung minimum isoleusin..

Komposisi optimum BCA tulen adalah 2: 1: 1 - leucine: valine: isoleucine. Contohnya, bahagian leucine 2,000 mg, valine 1,000 mg, isoleucine 1,000 mg tidak akan memberi kesan negatif pada hati. Nisbah aspek yang lebih tinggi seperti 6: 2: 2 atau 8: 1: 1 tidak berguna. mengandungi perasa atau bahan tambahan dan menunjukkan keberkesanan.

Mari beritahu fakta yang tidak diketahui bahawa pengeluar bersembunyi. Badan hanya menyerap komponen yang mengandungi L (awalan L di hadapan nama setiap asid amino pada bungkusan)

Baca bungkusan, perhatikannya. Komposisi tanpa awalan L untuk satu atau ketiga komponen, bukan sahaja membincangkan tentang murahnya produk, tetapi juga kecekapan yang lebih rendah

Mari kita ringkaskan apa itu BCAA (BCA). Ubat tersebut tidak membahayakan kesihatan, bukan pengganti makanan, tidak dianggap sebagai "pil ajaib" yang segera bertindak. Kami mengetahui mengapa mereka minum BCA. Sebaiknya gunakan secara berasingan tanpa kekotoran lain.

Ini membantu meningkatkan kapasiti latihan hanya untuk atlet berpengalaman setelah dua hingga tiga tahun latihan biasa. Adalah lebih baik bagi pemula untuk melatih hanya dengan tidur 7-9 jam dan pemakanan protein terutamanya (daging, keju cottage, telur, ikan), produk BCA pada peringkat awal tidak akan membawa kesan yang diinginkan.

  • Kebaikan dan keburukan protein soya
  • Protein whey untuk kenaikan berat badan
  • Pelangsingan Protein Whey
  • Protein Pelangsing Kasein

Peraturan penggunaan umum

Untuk meningkatkan senaman dan menguatkan otot, dos BCA yang disyorkan harus digabungkan dengan protein whey. Protein whey mestilah 80:20 ratio untuk mengasingkan isinya. Serbuk protein whey sudah mengandungi BCAA, tetapi atlet tidak boleh melepaskan dos asid amino yang biasa, sebaliknya, ini akan menyumbang untuk mendapatkan hasil yang produktif.

Purata dos harian BCAA ialah 5 gram

Penting untuk menggunakan hidangan BCA dalam nisbah 2: 1: 1 yang betul - 3 g leucine, 1 g isoleucine, dan 1 gram valine. Ini adalah suplemen BCAA pra-latihan yang sempurna.

Untuk senaman yang kuat, anda boleh mengambil suplemen BCAA 3: 1: 1 untuk mendapatkan lebih banyak leucine dalam badan anda.

Dianjurkan untuk mengambil dos ini setelah latihan untuk memulakan sintesis protein..

Penting untuk diingat bahawa BCAA mesti diambil dengan cecair:

  • satu hingga dua sudu teh serbuk BCA dicampurkan dengan segelas air;
  • anda juga boleh menggunakan serai untuk melarutkan serbuk - ini akan memberi tenaga lebih enak;
  • anda juga boleh menambah kira-kira 2 sudu teh BCA ke dalam gelas protein anda.

Baca lebih lanjut mengenai cara mengambil pemakanan sukan dengan betul.

Asid Amino BCAA untuk Senaman

Matlamat utama suplemen BCAA adalah untuk mendapatkan jisim, tetapi suplemen seperti itu juga bermanfaat untuk mengekalkan jumlah otot ketika tubuh kekurangan kalori dan nutrien. Mereka sangat berguna untuk ahli bina badan yang mengambil bahagian dalam pertandingan dan berusaha untuk "kekeringan" maksimum tokoh tersebut sebagai persiapan untuk persembahan..

Diet sangat membantu anda mencapai hasil yang hebat yang membuat anda kelihatan hebat di atas pentas dan melihat pemandangan lawan jenis yang mengagumkan di pantai. Tetapi ada sisi lain dari duit syiling: anda boleh kehilangan jumlah otot yang ketara..

Krisis katabolik

Apabila anda mengikuti diet, tubuh dikuasai oleh proses katabolik. Ini bermaksud bahawa pemusnahan tisu otot dapat diperhatikan kerana beberapa sebab. Dengan setiap kilogram yang anda turunkan, anda akan kehilangan jisim otot ketika badan anda berusaha untuk menyimpan simpanan lemak dengan segala cara. Dalam kes ini, tubuh mula menggunakan otot untuk memenuhi keperluan tenaga. Berita buruk bagi mereka yang ingin menurunkan berat badan.

Pada tahap molekul, kehilangan otot berlaku kerana pemecahan protein (katabolisme) ditingkatkan. Apabila serat otot hancur, asid amino terbentuk, yang boleh menjadi "bahan bakar" untuk proses tenaga. Pada pandangan pertama, tidak begitu buruk, tetapi semuanya diperburuk oleh fakta bahawa kerana kekurangan tenaga, intensiti sintesis protein juga menurun..

Jisim otot bergantung pada dua petunjuk: kadar sintesis dan kadar pemecahan protein, atau lebih tepatnya, pada perbezaannya.

Apabila kadar sintesis sama dengan kadar pereputan, otot berada dalam keadaan stabil. Sekiranya kadar sintesis melebihi kadar pereputan, jisim otot bertambah. Apabila kadar pemecahan melebihi kadar sintesis, jumlah tisu otot semakin menurun. Sekiranya anda sedang menjalani diet, maka lihatlah cabang di mana anda duduk dengan penuh dendam: badan meningkatkan pemecahan protein otot dan mengurangkan sintesisnya.

Senaman memperburuk kesan metabolik dalam diet. Semakin seseorang menurunkan berat badan, semakin cepat kelesuan dan keletihan muncul. Pengurangan pengambilan nutrien dan penurunan simpanan glikogen mempengaruhi latihan kekuatan. Sekiranya anda cepat letih dan tidak bekerja dengan kekuatan penuh, tidak lama lagi anda tidak dapat mengangkat berat badan anda yang biasa, otot akan mula menyesuaikan diri dengan keadaan ini dan intensiti kerja mereka akan berkurangan dengan ketara.

Ini bermaksud jisim otot akan berhenti meningkat. Sebagai tambahan, kerana otot berhenti berfungsi dengan kapasiti penuh, tubuh akan menggunakannya untuk "bahan bakar".

Cara mencegah kehilangan otot?

Asid amino rantai bercabang (terutamanya leucine) terkenal untuk merangsang sintesis protein. BCAA juga meningkatkan sintesis komponen intraselular yang bertanggungjawab untuk proses sintesis protein. Oleh itu, BCAA tidak hanya meningkatkan kadar sintesis protein, tetapi juga meningkatkan kemampuan sel untuk mensintesisnya.!

Lebih-lebih lagi, BCAA mengurangkan kadar pemecahan protein. Ini terutama disebabkan oleh penekanan aktiviti bahan yang bertanggungjawab untuk proses ini, dan juga disebabkan oleh penurunan ekspresi beberapa kompleks yang terlibat dalam degradasi protein (jumlah mRNA dari gen yang mengekodkan komponen ini menurun).

Sekiranya anda melihat kembali persamaan jisim otot yang asal, anda dapat melihat dengan jelas bahawa peningkatan sintesis dan menekan pemecahan akan menyebabkan pembinaan otot. Inilah cara menangani kehilangan otot.

Faedah tambahan

Selain mengurangkan pemecahan dan meningkatkan sintesis protein, BCAA mempunyai kesan positif yang lain. Sebagai contoh, mereka dapat meningkatkan intensiti latihan. BCAA bersaing dengan asam amino triptofan di otak, di mana triptofan biasanya ditukar menjadi serotonin neurotransmitter. Tahap serotonin meningkat semasa bersenam dan boleh (antara lain) meningkatkan kepekaan anda terhadap keletihan, yang bermaksud senaman anda akan menjadi kurang sengit.

Suplementasi BCAA menurunkan jumlah triptofan yang sampai ke otak dan oleh itu mengurangkan jumlah serotonin yang disintesis. Ini akan membolehkan anda berlatih lebih lama..


Artikel Seterusnya
Tromboembolisme vena: trombosis urat dalam (DVT) dan embolisme paru (PE)