Kiraan darah leukosit - penyahkodan pada orang dewasa dan kanak-kanak, norma


Dari artikel tersebut, anda akan mengetahui berapa jumlah darah leukosit, dan penyahkodan petunjuk analisis pada orang dewasa dan kanak-kanak. Apa maksud penyimpangan, dan bagaimana mempersiapkan analisis.

Berkat ujian darah, doktor dapat mengetahui banyak maklumat berguna dan penting mengenai status kesihatan pesakit yang diperiksa. Kajian mengenai indikator yang disebut formula leukosit dilakukan untuk menentukan jenis penyakit, sifatnya, perkembangan komplikasi dan penentuan ramalan awal penyakit.

Apakah formula leukosit?

Rumus leukosit adalah petunjuk penting bagi nisbah numerik semua jenis leukosit, dikira sebagai peratusan, berdasarkan pemeriksaan smear yang bernoda. Leukoformula adalah bahagian tidak terpisahkan dari analisis luas UAC. Ia ditentukan dalam sampel darah periferi dengan beberapa cara:

  1. Mikroskopi darah dari jari - pengiraan dilakukan secara manual, dengan pemeriksaan mikroskopik.
  2. Kajian darah dari urat - menghitung dengan cara automatik.

Leukosit, kerana perbezaan ukuran sel, mempunyai lokasi tertentu dalam bahan ujian: neutrofil, basofil dan eosinofil terletak di pinggir, dan limfosit dengan monosit terletak di bahagian tengah smear.

Jenis leukosit dalam leukogram

  1. Eosinofil dikesan dalam alahan, serangan parasit, penyakit berjangkit dan autoimun, serta pada barah.
  2. Neutrofil membantu melawan jangkitan akut dengan memusnahkan membran sel mikroorganisma patogen dan fagositosis selanjutnya (penangkapan dan pemusnahan sel asing). Mereka dibahagikan kepada:
  • Sel myelosit (nascent) dan metamyelosit (muda) tidak boleh terdapat dalam sampel normal. Muncul hanya dengan patologi berjangkit atau penyakit darah yang teruk, disertai dengan penghambatan fungsi hematopoietik sumsum tulang.
  • Stab (muda) - jumlah mereka mula bertambah dengan jangkitan bakteria, apabila neutrofil tersegmentasi tidak dapat mengatasi tugasnya.
  • Sel tersegmentasi (matang) - kuantitatif lebih unggul berbanding selebihnya. Diperlukan untuk fungsi normal sistem imun.
  1. Limfosit adalah sejenis pembersih: mereka menemui, mengenal pasti dan memusnahkan antigen, dan juga menyumbang kepada pembentukan antibodi tambahan oleh badan untuk memastikan daya tahan tubuh (hafalan dan pengiktirafan cepat agen asing).
  2. Monosit - tugas utama mereka adalah menyerap dan memproses sel mati, bakteria, virus, dll. ejen, sel atipikal, serpihan fagositnya sendiri, dll..
  3. Basophils - fungsi tepat sel ini belum dapat dikaji dengan pasti. Telah diketahui bahawa mereka mengatur reaksi alergi dan proses pembekuan darah. Diaktifkan apabila fokus keradangan berlaku.

Sel plasma (sel plasma) sangat penting untuk penghasilan antibodi. Biasanya, mereka dibenarkan dalam analisis pada kanak-kanak, tetapi pada orang dewasa mereka tidak boleh melakukannya. Plasmacytes muncul hanya semasa patologi akut.

Apa yang ditunjukkan oleh formula leukosit?

Analisis ini bersifat informatif untuk diagnostik:

  1. Jangkitan virus dan bakteria (membolehkan diagnosis pembezaan).
  2. Pencerobohan parasit.
  3. Penyakit genesis alahan.
  4. Neoplasma ganas dan leukemia (sebagai kaedah tambahan diagnosis primer).
  5. Keadaan sistem imun pesakit.

Mengekodkan jumlah darah leukosit pada orang dewasa

Semasa menilai ujian darah untuk formula leukosit pada pesakit dewasa, pakar memeriksa petunjuk tertentu, dan kepatuhannya terhadap nilai normal.

Norma untuk menyahkod leukoformula pada orang dewasa ditunjukkan dalam jadual:

IndeksNilai normal
%X 10 9 / l
Menetang neutrofil1-60.04-0.3
Neutrofil bersegmen45-722.0-5.5
Eosinofil0.5-50.02-0.3
Basofil0-10-0.065
Monosit3-110.09-0.6
Limfosit19-371.2-3.0

Sebarang penyimpangan yang dicatatkan dari nilai normal adalah alasan untuk pemeriksaan yang lebih teliti. Semua hasil yang diperoleh dinilai bersama dengan data sejarah, gejala klinikal, aduan pesakit dan hasil analisis lain.

Menguraikan jumlah darah leukosit pada kanak-kanak

Dalam analisis kanak-kanak, perubahan berterusan berlaku, bergantung pada pertumbuhan dan perkembangan tubuh, oleh itu, norma formula darah pada kanak-kanak akan bergantung pada usia. Sejurus selepas kelahiran, neutrofil berlaku dalam analisis bayi (kira-kira 65-70% daripada jumlah sel). Limfosit menyumbang 25-30%.

Selama lima hari pertama, jumlah limfosit meningkat dan jumlah neutrofil menurun. Pada hari ke-5, salib fisiologi pertama diperhatikan - tahap limfosit mencapai 50-60%, dan neutrofil - dari 35 hingga 47%.

Lebih dekat dengan usia satu bulan, tubuh anak menghasilkan lebih banyak limfosit daripada neutrofil, mewujudkan imuniti yang kuat untuk melawan bakteria. Dalam keseluruhan jisim leukosit, sehingga 65% jatuh pada limfosit itu sendiri, dan sekitar 15-20% pada neutrofil. Leukoformula darah ini pada kanak-kanak memberikan bayi yang berumur 1 tahun sistem imun yang kuat, yang penting untuk tempoh perkembangan aktif..

Selepas tahun pertama, apabila sistem imun sudah terbentuk sepenuhnya, jumlah jisim limfosit secara beransur-ansur berkurang.

Pada usia empat tahun, crossover lain berlaku, di mana limfosit sekali lagi dibandingkan dengan neutrofil, membentuk penghalang untuk penembusan mikroorganisma patogen. Selepas itu, bilangan neutrofil terus bertambah, dan bilangan limfosit terus menurun..

Menjelang tahun keenam, penyahkodan bilangan darah leukosit anak semakin mengingatkan pada analisis orang dewasa, di mana sebahagian besarnya jatuh pada neutrofil dan limfosit.

Apakah pergeseran dalam formula leukosit?

Dalam formula leukosit standard, neutrofil muda ditunjukkan dari kiri ke kanan, diikuti oleh sel yang lebih matang. Langkah pertama diambil kira nisbah kedua kategori ini. Shift dikelaskan kepada 3 jenis: kiri, peremajaan dan kanan.

Pergeseran dalam jumlah leukosit

Apakah pergeseran formula leukosit ke kiri

Keadaan yang menunjukkan dominasi sel-sel muda dalam aliran darah daripada yang matang, tetapi kerana aktiviti biologi mereka yang lemah, mereka tidak dapat mengekalkan imuniti yang normal. Sebab fenomena ini sering:

  • Kehilangan darah.
  • Penyakit disertai dengan penghambatan fungsi hematopoietik sumsum tulang.
  • Proses keradangan aseptik.
  • Neoplasma malignan.
  • Jangkitan purulen.
  • Mabuk badan.

Apabila pergeseran formula leukosit ke kiri ditentukan dengan peremajaan yang jelas, hasilnya mungkin bermaksud penyakit darah (leukemia).

Apakah pergeseran formula leukosit ke kanan

Keadaan yang berlaku apabila pertumbuhan leukosit dewasa dikesan, dengan keutamaan terhadap semua jenis sel lain. Penyahkodan sedemikian mungkin dilakukan dalam keadaan seperti itu:

  1. Gangguan hati
  2. Disfungsi buah pinggang.
  3. Pendedahan kepada sinaran pengion.
  4. Pemindahan darah secara berkala.

Selepas analisis, pembantu makmal mengira apa yang disebut indeks pergeseran, yang mencerminkan tahap jumlah leukosit baru kepada yang lebih matang..

Kiraan darah leukosit memungkinkan untuk diagnosis pembezaan antara jangkitan genesis virus dan bakteria, serta untuk mengesyaki adanya pencerobohan parasit dan kehadiran neoplasma genesis ganas.

Penyimpangan dari noma pada orang dewasa

Limfositosis, yang ditunjukkan oleh peningkatan kepekatan limfosit dalam aliran darah, dapat menunjukkan perkembangan salah satu patologi berikut:

  • Cacar air.
  • Sifilis.
  • Rubella.
  • Leukemia.
  • Limfoma.
  • Batuk kering.
  • Campak.

Kiraan limfosit yang rendah dapat dilihat berdasarkan latar belakang:

  • Keadaan imunosupresif.
  • Penyakit autoimun.
  • Disfungsi buah pinggang.
  • Kekurangan nutrien dan unsur surih.
  • Terapi radiasi.
  • Rawatan dengan kortikosteroid.

Peningkatan bilangan neutrofil adalah petunjuk penting bagi penyakit berikut:

  • Pendarahan akut.
  • Mabuk.
  • Perkembangan penyakit etiologi bakteria.
  • Infarksi miokardium.
  • Vaskulitis.
  • Neoplasma malignan.
  • Patologi autoimun.

Sekiranya interpretasi analisis menunjukkan kepekatan neutrofil yang rendah, doktor mungkin mengesyaki patologi berikut:

  • Keadaan imunosupresif.
  • Kesan sinaran mengion.
  • Penyakit berjangkit progresif.

Pertumbuhan monosit menunjukkan keadaan berikut:

  • Jangkitan kerana pengaruh bakteria.
  • Perkembangan artritis reumatoid.
  • Mononukleosis berjangkit.
  • Pencerobohan parasit.
  • Hemoblastosis.

Kepekatan monosit yang rendah dalam formula limfosit membantu mengesyaki tuberkulosis paru. Sekiranya terdapat tahap basofil yang tinggi, seseorang mungkin memikirkan kehadiran leukemia myeloid kronik atau eritremia. Menguraikan formula leukosit pada orang dewasa dapat menunjukkan peningkatan eosinofil, yang sering dikesan semasa:

  • Alahan.
  • demam scarlet.
  • Pencemaran parasit.
  • Patologi kulit.
  • Leukemia eosinofilik.

Penurunan eosinofil pada orang dewasa boleh dipicu oleh demam kepialu progresif atau hiperaktif adrenal. Menguraikan leukogram dilakukan dengan penilaian pergeseran nuklear, di mana perhatian khusus diberikan kepada nisbah neutrofil matang dan matang.

Pada masa ini, formula leukosit dianggap sebagai salah satu petunjuk terpenting dalam diagnosis. Menjalankan CBC dengan penilaian leukogram memungkinkan untuk membicarakan tentang adanya keadaan patologi akut, keberkesanan kursus terapi yang ditetapkan, serta kemungkinan ramalan untuk masa depan.

Kemungkinan penyimpangan dari norma pada kanak-kanak

Sebarang perubahan dalam leukogram, sama ada pergeseran formula leukosit ke kiri atau ke kanan, serta peningkatan atau penurunan indeks keracunan leukosit pada anak, selalu menunjukkan permulaan atau perkembangan pelbagai patologi.

Kepekatan limfosit yang tinggi (limfositosis) didiagnosis apabila tubuh dipengaruhi oleh jangkitan etiologi:

  • Batuk rejan.
  • Selesema.
  • Rubella.
  • Campak.
  • Tuberkulosis, dll..

Sebagai tambahan kepada perkara di atas, peningkatan kepekatan sel boleh menyebabkan penyakit seperti asma, patologi autoimun, reaksi genesis alergi. Kekurangan leukosit yang ketara pada usia ini (limfositopenia) menunjukkan kerosakan patologi pada sumsum tulang.

Sebilangan besar neutrofil (neutrophilia) atau pergeseran neutrofil ke kiri pada hari-hari pertama kehidupan adalah keadaan fisiologi. Selanjutnya, terdapat crossover formula leukosit.

Neutrofilia patologi mungkin menunjukkan keradangan pada luka umbilik (omphalitis), enterocolitis, jangkitan streptokokus, dll..

Peningkatan jumlah monosit disifatkan sebagai keadaan (monositosis) yang muncul kerana jangkitan kulat atau virus. Dalam situasi ini, gejala perlu dinilai oleh beberapa tanda visual:

  • Limfadenopati.
  • Keradangan pada nasofaring dan laring.
  • Hepatomegali dan kelembutan pada hipokondrium yang betul.

Di samping itu, pergeseran dalam jumlah leukosit ke kanan atau kiri sering dikaitkan dengan kekurangan monosit (monositopenia). Keadaan yang serupa dapat berkembang dengan kekurangan vitamin B dan asid folik. Masalah ini sering dikaitkan dengan kekurangan zat besi atau B12 dan anemia kekurangan folat..

Peningkatan bilangan basofil (basofilia) adalah keadaan yang agak jarang berlaku. Sebabnya mungkin terdapat tuberkulosis, lesi kelenjar getah bening, leukemia myeloid pada pesakit.

Eosinofil juga boleh mengalami pergeseran formula leukosit ke kiri atau ke kanan. Eosinofilia mungkin disebabkan oleh alahan atau kehadiran cacing parasit.

Petunjuk untuk analisis

Pengumpulan biomaterial untuk penilaian selanjutnya leukogram disarankan dalam salah satu kes berikut:

  • Lulus peperiksaan profesional.
  • Perancangan kehamilan.
  • Bersedia untuk pembedahan.
  • Diagnostik sebarang patologi (formula leukosit merujuk kepada salah satu jenis utama KLA yang bergerak).
  • Pemburukan patologi kronik.
  • Sakit perut akut, berpeluh meningkat pada waktu malam, kegatalan, sesak nafas, cirit-birit, kelenjar getah bening yang bengkak.

Petunjuk klinikal untuk pelantikan CBC dengan leukogram:

  • Hipertermia.
  • Keadaan demam.
  • Sakit sendi.
  • Sakit badan, kelainan umum.
  • Sakit kepala.
  • Keperluan untuk diagnosis pembezaan antara jangkitan virus dan bakteria.
  • Kelenjar getah bening yang bengkak.
  • Pendarahan meningkat.
  • Ruam pustular pada badan.
  • Mengambil ubat imunosupresif.
  • Kemoterapi atau terapi radiasi.
  • Berpeluh malam.
  • Pemeriksaan rutin semasa dimasukkan ke hospital.
  • Pemeriksaan rutin wanita hamil.

Persediaan untuk analisis

Untuk mendapatkan keputusan ujian yang paling dipercayai, pesakit mesti membuat persiapan untuk prosedur pengambilan darah:

  1. Darah diambil pada waktu pagi, dengan perut kosong (dari waktu makan hingga analisis, perlu menahan lebih dari 10 jam). Beberapa saat sebelum prosedur, anda boleh minum segelas air kosong.
  2. Anda perlu mengecualikan dari menu harian anda makanan berlemak, salai, pedas dan minuman tonik (kopi, teh kuat, minuman bertenaga), serta alkohol apa pun 3-4 hari sebelum prosedur.
  3. 1-2 jam sebelum waktu pengambilan darah yang dijadualkan, jangan merokok (rokok, hookah), jangan angkat berat, gugup.

Sejurus selepas pengumpulan, tabung uji dengan biomaterial dihantar ke makmal untuk penyelidikan. Pembantu makmal, menggunakan mikroskop, menentukan nisbah semua leukosit yang dapat dilihat dan mengira leukogram. Sebagai tambahan, penganalisis automatik boleh digunakan untuk hasil yang lebih tepat dan cepat..

Teknik analisis

Pengiraan formula leukosit dilakukan oleh pekerja kesihatan yang berkelayakan, dengan memeriksa smear di bawah mikroskop.

Sebagai tambahan, penganalisis hematologi automatik sering digunakan. Sekiranya penyimpangan tertentu dikesan, penilaian mikroskopik tambahan terhadap smear dilakukan, dengan penerangan tentang morfologi sel yang jelas dan penjelasan leukogram.

Peranti automatik memungkinkan untuk memperoleh hasil yang lebih baik: pada teknologi, adalah mungkin untuk memeriksa lebih dari 2000 sel, dan di bawah mikroskop hanya 200. Semasa ujian darah pada penganalisis, hasilnya akan lebih bermaklumat.

Pengiraan secara automatik juga mempunyai sejumlah kekurangan, kerana tidak dapat membezakan antara neutrofil oleh spesies tersegmentasi dan tikaman..

kesimpulan

Analisis ini mudah dijalankan, tidak memerlukan peralatan dan reagen yang mahal, oleh itu boleh dilakukan di mana-mana makmal.

Ia sangat bermaklumat dan boleh digunakan untuk diagnostik primer. Ini membolehkan anda menentukan adanya jangkitan, parasit dan reaksi alergi, untuk mengesyaki adanya neoplasma malignan, patologi imun, penyakit darah, dll..

Apa yang dapat diketahui oleh jumlah darah leukosit?

Kiraan darah mencirikan status kesihatan seseorang dan dapat memudahkan diagnosis. Berkat definisi formula leukosit, seseorang dapat menganggap jenis penyakit, menilai perjalanannya, adanya komplikasi, dan bahkan meramalkan hasilnya. Dan untuk memahami perubahan yang berlaku di dalam badan akan membantu penyahkodan leukogram.

Apa yang ditunjukkan oleh jumlah darah leukosit??

Kiraan darah leukosit adalah nisbah pelbagai jenis leukosit, biasanya dinyatakan dalam bentuk peratusan. Kajian ini dijalankan sebagai sebahagian daripada ujian darah umum.

Leukosit disebut sel darah putih, yang mewakili sistem kekebalan tubuh. Fungsi utama mereka adalah:

  • perlindungan terhadap mikroorganisma yang boleh menyebabkan masalah kesihatan;
  • penyertaan dalam proses yang berlaku di dalam badan di bawah pengaruh pelbagai faktor patogen dan menyebabkan gangguan kehidupan normal (pelbagai penyakit, pendedahan kepada bahan berbahaya, tekanan).

Jenis leukosit berikut dibezakan:

  1. Eosinofil. Manifest dalam penyakit alergi, parasit, berjangkit, autoimun dan onkologi.
  2. Neutrofil. Melindungi dari jangkitan, dapat memusnahkan virus dan bakteria. Dikelaskan kepada:
    • myelosit (nascent) dan metamyelocytes (muda - berasal dari myelosit) - tidak ada dalam darah orang yang sihat, terbentuk hanya dalam kes yang melampau, dengan penyakit yang paling teruk;
    • tikaman (muda) - jumlah mereka bertambah sekiranya penyakit bakteria, jika neutrofil tersegmentasi tidak dapat mengatasi jangkitan;
    • bersegmen (matang) - disajikan dalam jumlah terbesar, memberikan pertahanan imun badan dalam keadaan sihat.
  3. Limfosit. Mereka adalah sejenis pembersih: mereka dapat mengesan, mengenali dan memusnahkan antigen, dan juga mengambil bahagian dalam sintesis antibodi (sebatian yang dapat merangsang sel limfoid, membentuk dan mengatur tindak balas imun badan), memberikan memori kekebalan.
  4. Monosit. Tugas utama mereka adalah menyerap dan mencerna sel mati, mati atau sisa-sisa musnah, bakteria dan zarah asing yang lain.
  5. Basofil. Fungsi sel-sel ini tidak difahami sepenuhnya. Telah diketahui bahawa mereka mengambil bahagian dalam reaksi alergi, dalam proses pembekuan darah, dan diaktifkan semasa keradangan..

Sel plasma (plasmosit) berpartisipasi dalam pembentukan antibodi dan biasanya terdapat dalam jumlah yang sangat rendah hanya dalam darah anak-anak, pada orang dewasa mereka tidak hadir dan dapat muncul hanya dalam kes patologi.

Kajian mengenai ciri-ciri kualitatif dan kuantitatif leukosit dapat membantu dalam membuat diagnosis, kerana dengan adanya perubahan dalam tubuh, peratusan beberapa jenis sel darah meningkat atau menurun disebabkan oleh peningkatan atau penurunan pada beberapa tahap yang lain..

Doktor menetapkan analisis ini untuk:

  • dapatkan idea tentang keparahan keadaan pesakit, menilai perjalanan penyakit atau proses patologi, mengetahui tentang adanya komplikasi;
  • menentukan punca penyakit;
  • menilai keberkesanan rawatan yang ditetapkan;
  • meramalkan hasil penyakit ini;
  • dalam beberapa kes, untuk menilai diagnosis klinikal.

Teknik menjalankan, mengira dan menyahkod analisis

Untuk mengira formula leukosit dengan smear darah, manipulasi tertentu dilakukan, dikeringkan, dirawat dengan pewarna khas dan diperiksa di bawah mikroskop. Pembantu makmal menandakan sel-sel darah yang masuk ke dalam bidang penglihatannya, dan melakukan ini sehingga sejumlah 100 (kadang-kadang 200) sel terkumpul.

Taburan leukosit di permukaan smear tidak rata: yang lebih berat (eosinofil, basofil dan monosit) terletak lebih dekat ke tepi, dan yang lebih ringan (limfosit) lebih dekat ke pusat.

Semasa mengira, 2 kaedah boleh digunakan:

  • Kaedah Schilling. Ini terdiri dalam menentukan jumlah leukosit di empat kawasan smear.
  • Kaedah Filipchenko. Dalam kes ini, smear dibahagikan secara mental kepada 3 bahagian dan dikira sepanjang garis melintang lurus dari satu tepi ke ujung yang lain..

Pada selembar kertas di ruangan yang sesuai, kuantiti dicatat. Selepas itu, setiap jenis leukosit dikira - berapa banyak sel yang dijumpai.

Harus diingat bahawa menghitung sel dalam smear darah ketika menentukan formula leukosit adalah kaedah yang sangat tidak tepat, kerana terdapat banyak faktor yang tidak dapat diperkenalkan yang menyebabkan kesalahan: kesalahan mengambil darah, menyiapkan dan mengotorkan smear, subjektiviti manusia dalam mentafsirkan sel. Keistimewaan beberapa jenis sel (monosit, basofil, eosinofil) adalah bahawa sel-sel tersebut disebarkan secara tidak sama pada smear.

Sekiranya perlu, indeks leukosit dihitung, yang merupakan nisbah pelbagai bentuk leukosit yang terkandung dalam darah pesakit, dan kadang-kadang indikator ESR (kadar pemendapan eritrosit) digunakan dalam formula.

Indeks leukosit menunjukkan tahap keracunan dan mencirikan keadaan potensi penyesuaian badan - keupayaan untuk menyesuaikan diri dengan kesan faktor toksik dan mengatasinya. Mereka juga membolehkan anda:

  • dapatkan maklumat mengenai keadaan pesakit;
  • menilai kerja sistem imun manusia;
  • kaji daya tahan badan;
  • mengetahui tahap kereaktifan imunologi (perkembangan badan reaksi imunologi sebagai tindak balas terhadap kesan parasit atau bahan antigenik) sekiranya berlaku kerosakan pada pelbagai organ.

Jumlah leukosit normal pada kanak-kanak dan orang dewasa - jadual

UmurEosinofil,%Neutrofil
bersegmen,%
Neutrofil
tikam,%
Limfosit,%Monosit,%Basofil,%
Baru Lahir1-647-703-1215–353-120-0.5
Bayi sehingga 2 minggu1-630-501-522–555-150-0.5
Bayi1-516–451-545–704-100-0.5
1-2 tahun1-728-481-537-603-100-0.5
2-5 tahun1-632–551-533–553-90-0.5
Berumur 6-7 tahun1-538-581-530-503-90-0.5
8 tahun1-541-601-530-503-90-0.5
Berumur 9-11 tahun1-543-601-530–463-90-0.5
12-15 tahun1-545-601-530–453-90-0.5
Orang berumur lebih dari 16 tahun1-550-701-320-403-90-0.5

Norma formula leukosit bergantung pada usia orang tersebut. Pada wanita, perbezaannya juga terletak pada fakta bahawa indikator dapat berubah semasa ovulasi, selepas atau semasa haid, semasa kehamilan, setelah melahirkan. Itulah sebabnya jika berlaku penyimpangan, anda harus berjumpa pakar sakit puan.

Kemungkinan penyimpangan dari norma dalam leukogram

Peningkatan atau penurunan tahap jenis leukosit tertentu menunjukkan perubahan patologi yang berlaku di dalam badan.

Sebab untuk mengubah bilangan leukosit dalam darah - jadual

Jenis leukositDi bawah normalDi atas normal
Eosinofil
  • Fasa awal proses keradangan;
  • jangkitan purulen yang teruk;
  • keadaan tertekan;
  • trauma, luka bakar, pembedahan;
  • perkembangan infark miokard (hari pertama);
  • mabuk dengan pelbagai sebatian kimia, logam berat.
  • Pemekaan alergi (peningkatan kepekaan) badan (asma bronkial, rinitis alergi, pollinosis, dermatitis atopik, eksim, vaskulitis granulomatosa eosinofilik, alergi makanan);
  • alahan ubat (selalunya pada ubat berikut - Aspirin, Euphyllin, Prednisolone, Carbamazepine, penisilin, Levomycetin, sulfonamides, tetracyclines, ubat anti-tuberkulosis);
  • penyakit kulit (eksim, dermatitis herpetiformis);
  • penyakit parasit - pencerobohan helminthik dan protozoa (giardiasis, echinococcosis, ascariasis, trichinosis, strongyloidosis, opisthorchiasis, toxocariasis, dll);
  • tempoh akut penyakit berjangkit (demam merah, cacar air, batuk kering, mononukleosis berjangkit, gonorea);
  • tumor malignan (terutamanya metastatik dan dengan nekrosis);
  • penyakit proliferatif (dengan pertumbuhan tisu) penyakit sistem hematopoietik (limfogranulomatosis, leukemia akut dan kronik, limfoma, polisitemia, penyakit myeloproliferatif, keadaan selepas splenektomi, sindrom hipereosinofilik);
  • proses keradangan pada tisu penghubung (periarteritis nodosa, rheumatoid arthritis, scleroderma sistemik);
  • penyakit paru-paru - sarcoidosis, pneumonia eosinofilik paru-paru, histiocytosis sel Langerhans, pleurisy eosinofilik, infiltrat eosinofilik paru (penyakit Lefleur);
  • infark miokard (tanda buruk)
Neutrofil
  • Beberapa jangkitan disebabkan oleh virus (influenza, campak, cacar air, hepatitis virus, rubella), bakteria (demam kepialu dan paratyphoid, brucellosis), protozoa (malaria), rickettsiae (tifus), jangkitan yang berlanjutan pada orang tua dan orang yang lemah;
  • penyakit sistem darah (anemia hipo- dan aplastik, megaloblastik dan kekurangan zat besi, hemoglobinuria nokturnal paroxysmal, leukemia akut, hipersplenisme);
  • neutropenia kongenital (penurunan bilangan neutrofil dalam darah);
  • kejutan anaphylactic (tindak balas alahan yang sangat teruk dan cepat berkembang dengan pemberian berulang alergen);
  • tirotoksikosis (kandungan hormon tiroid yang berlebihan);
  • pendedahan kepada ubat antikanker;
  • neutropenia ubat (penurunan jumlah neutrofil dalam darah) yang berkaitan dengan peningkatan kepekaan individu terhadap tindakan ubat-ubatan tertentu (ubat anti-radang bukan steroid, antikonvulsan, antihistamin, antibiotik, ubat antivirus, ubat psikotropik, ubat-ubatan yang mempengaruhi sistem kardiovaskular, diuretik, ubat antidiabetik).
  • Jangkitan yang disebabkan oleh bakteria, kulat, protozoa, rickettsia, beberapa virus, spirochetes;
  • proses keradangan (rematik, artritis reumatoid, pankreatitis, dermatitis, peritonitis, tiroiditis);
  • keadaan selepas pembedahan;
  • nekrosis tisu iskemia (infark organ-organ dalaman - miokardium, buah pinggang, dan lain-lain);
  • keracunan endogen (diabetes mellitus, uremia, eklampsia, nekrosis hepatosit);
  • tekanan fizikal, situasi tertekan, tekanan emosi: pendedahan kepada panas, sejuk, kesakitan, luka bakar dan melahirkan anak, kehamilan, ketakutan, kemarahan, kegembiraan;
  • penyakit onkologi (tumor pelbagai organ);
  • mengambil ubat-ubatan tertentu, misalnya, kortikosteroid, digitalis, heparin, asetilkolin;
  • keracunan dengan plumbum, merkuri, etilena glikol, racun serangga.
Limfosit
  • Jangkitan dan penyakit akut;
  • tuberkulosis miliary (penyakit yang berlaku tanpa tahap awal limfogen yang ketara, dengan pembentukan tuberkulosis tuberkulosis di pelbagai organ);
  • kehilangan limfa melalui usus;
  • limfogranulomatosis (penyakit tumor sistem limfa);
  • lupus eritematosus sistemik;
  • anemia aplastik (di mana penghambatan atau penghentian pertumbuhan dan pematangan semua tumbuh-tumbuhan di sumsum tulang berkembang);
  • kegagalan buah pinggang;
  • tahap barah terminal (sempadan);
  • imunodefisiensi (kekebalan terjejas dengan kekurangan sel-T);
  • Terapi sinar-X;
  • mengambil ubat dengan kesan sitostatik (antitumor) (Chlorambucil, Asparaginase), glukokortikoid, pengenalan serum anti-limfositik.
  • Penyakit berjangkit: mononukleosis berjangkit, hepatitis virus, jangkitan sitomegalovirus, batuk rejan, ARVI, toxoplasmosis, herpes, rubela, jangkitan HIV;
  • penyakit sistem darah: leukemia limfositik akut dan kronik; limfosarcoma, penyakit rantai berat - penyakit Franklin;
  • keracunan dengan tetrakloroetana, plumbum, arsenik, karbon disulfida;
  • rawatan dengan ubat seperti Levodopa, Phenytoin, asid Valproic, analgesik narkotik.
Monosit
  • Anemia aplastik (kerosakan pada sumsum tulang);
  • leukemia sel berbulu;
  • jangkitan pyogenic (pyogenic);
  • kelahiran anak;
  • campur tangan pembedahan;
  • keadaan kejutan;
  • mengambil glukokortikoid.
  • Jangkitan (virus, fungus, protozoa dan rickettsial), serta tempoh pemulihan selepas jangkitan akut;
  • granulomatosis (pengembangan granuloma pada organ dan tisu): tuberkulosis, sifilis, brucellosis, sarcoidosis, kolitis ulseratif (tidak spesifik);
  • kolagenosis sistemik - penyakit yang dicirikan oleh kerosakan pada tisu penghubung (lupus eritematosus sistemik), artritis reumatoid, periarteritis nodosa;
  • penyakit darah (leukemia monositik akut dan myelomonocytic, penyakit myeloproliferative, myeloma, limfogranulomatosis);
  • keracunan dengan fosforus, tetrakloroetana.
Basofil
  • Kehamilan;
  • tempoh ovulasi;
  • hipertiroidisme;
  • perkembangan penyakit berjangkit;
  • radang paru-paru akut;
  • menguatkan fungsi kelenjar tiroid;
  • perkembangan sindrom Itsenko-Cushing (penyakit neuroendokrin yang dicirikan oleh peningkatan pengeluaran hormon korteks adrenal);
  • mengambil ubat dari kumpulan kortikosteroid;
  • patologi dalam sumsum tulang.
  • Leukemia myeloid kronik - penyakit tumor darah (persatuan eosinofilik-basofilik);
  • myxedema - penyakit yang disebabkan oleh kekurangan organ dan tisu dengan hormon tiroid (hipotiroidisme);
  • cacar air;
  • hipersensitiviti terhadap makanan atau ubat;
  • reaksi terhadap pengenalan protein asing;
  • nefrosis - penyakit buah pinggang, disertai dengan pelanggaran metabolisme protein-lipid dan garam air;
  • anemia hemolitik kronik;
  • keadaan selepas splenektomi (pembedahan membuang limpa);
  • Penyakit Hodgkin (tumor malignan yang berkembang dari tisu limfoid);
  • rawatan dengan estrogen, ubat antitiroid;
  • kolitis ulseratif.

Pergeseran dalam formula leukosit

Dalam bidang perubatan, terdapat konsep pergeseran formula leukosit, yang menunjukkan penyimpangan dalam keadaan kesihatan pesakit.

Pergeseran formula leukosit ke kiri dan ke kanan - meja

Pusing ke kiriBelok ke kanan
Perubahan jumlah darah
  • Jumlah neutrofil tikaman meningkat;
  • kemungkinan penampilan bentuk muda - metamyelosit, myelosit.
  • Peratusan bentuk tersegmentasi dan polysegmented semakin meningkat;
  • granulosit hipersegmentasi muncul.
Apa masalah kesihatan yang ditunjukkan?
  • Proses keradangan akut;
  • jangkitan purulen;
  • keracunan (keracunan dengan bahan toksik) badan;
  • pendarahan akut (pendarahan dengan saluran darah pecah);
  • asidosis (pelanggaran keseimbangan asid-basa dengan pergeseran ke arah asid) dan koma;
  • tekanan fizikal.
  • Anemia Megaloblastik;
  • penyakit buah pinggang dan hati;
  • keadaan selepas pemindahan darah.

Untuk mendapatkan data mengenai keadaan pesakit, berdasarkan hasil formula leukosit, indeks pergeseran dipertimbangkan. Ia ditentukan oleh formula: IS = M (myelocytes) + MM (metamyelocytes) + P (neutrophils stab) / C (neutrofil tersegmentasi). Norma indeks pergeseran formula leukosit pada orang dewasa ialah 0.06.

Dalam beberapa kes, mungkin ada fenomena seperti kandungan yang signifikan dalam darah sel muda - metamelosit, myelosit, promelelosit, myeloblas, eritroblas. Ini biasanya menunjukkan penyakit yang bersifat tumor, onkologi dan metastasis (pembentukan fokus tumor sekunder).

Persimpangan formula leukosit

Persimpangan formula leukosit adalah konsep yang timbul ketika menganalisis darah anak. Sekiranya pada orang dewasa, perubahan dalam darah disebabkan oleh penyakit atau kesan yang signifikan pada tubuh faktor-faktor berbahaya, maka pada anak kecil perubahan terjadi berkaitan dengan pembentukan sistem kekebalan tubuh. Fenomena ini bukan patologi, tetapi dianggap benar-benar normal. Nombor bukan piawai hanya disebabkan oleh pembentukan imuniti.

Crossover leukosit pertama biasanya berlaku pada akhir minggu pertama kehidupan bayi. Pada masa ini, bilangan neutrofil dan limfosit dalam darah disamakan (masing-masing menjadi sekitar 45%), setelah itu jumlah limfosit terus bertambah, dan jumlah neutrofil menurun. Ini dianggap sebagai proses fisiologi biasa..

Persimpangan kedua formula leukosit berlaku pada usia 5-6 tahun dan hanya pada usia sepuluh tahun jumlah darah menghampiri norma orang dewasa.

Menurut sebilangan pengarang perubatan, pada masa ini, kanak-kanak mempunyai crossover sebelumnya dalam formula leukosit, kecenderungan untuk eosinofilia, relatif neutropenia dan peningkatan jumlah limfosit..

Cara menentukan sifat proses keradangan dengan ujian darah - video

Formula leukosit mampu memberikan banyak jawapan sekiranya kesulitan dalam mendiagnosis penyakit dan menetapkan terapi, serta mencirikan keadaan pesakit. Namun, lebih baik mempercayakan penyahkodan ujian darah kepada pakar yang berpengalaman. Doktor boleh memberikan penjelasan terperinci dan menyesuaikan rawatan.

Apakah formula leukosit dan bagaimana ia dikira

Salah satu komponen ujian darah adalah formula leukosit. Doktor mengesyorkan penentuannya untuk sebarang patologi, kerana sensitif terhadap banyak patologi. Dalam artikel itu, kami akan menganalisis semua kemungkinan perubahan jumlah leukosit dan maksudnya.

Varieti leukosit

Kiraan darah lengkap terdiri daripada beberapa petunjuk. Kesemuanya dicerminkan dalam unit pengukuran mereka sendiri, dengan sebutan dalam huruf Latin.

Oleh itu, apabila anda menerima ujian darah (leukogram) di tangan anda, penyahkodan nilainya berguna untuk mana-mana orang:

IndeksNama LatinNilai normal pada orang dewasa
ErythrocytesRBC4.4-5.4 * 10 12 / l
HemoglobinHGB125-165 g / l
PlateletPLT180-330 * 10 9 / l
LeukositWBC4.1-9.1 * 10 9 l

Formula leukosit direkodkan secara berasingan. Ini mencerminkan nisbah bilangan sel darah putih antara satu sama lain. Ini penting untuk diagnosis klinikal kerana semua leukosit tidak sama..

Terdapat beberapa jenis di antaranya, yang berbeza dalam fungsinya dalam tubuh manusia:

  • Neutrofil,
  • Limfosit,
  • Monosit,
  • Eosinofil,
  • Basofil.

Neutrofil

Salah satu sel yang paling serba boleh. Mereka diaktifkan dalam sebarang keradangan, tidak masalah, bakteria atau virus. Neutrofil memusnahkan sebarang bahan yang asing bagi tubuh, melepaskan komponen kimia yang menarik sel-sel keradangan lain. Oleh itu, sebarang tindak balas keradangan pada dasarnya dicetuskan oleh neutrofil..

Sel-sel neutrofil juga membahagi mengikut tahap kematangannya:

  • Myelocytes dan metamyelocytes sangat muda, sel muda yang tidak menjalankan sebarang fungsi. Orang yang sihat tidak mempunyai darah mereka.
  • Stab - sel matang yang selalu dijumpai di dalam darah. Jumlah mereka meningkat secara mendadak semasa permulaan jangkitan..
  • Bersegmen - sel yang paling matang dan matang. Mereka melakukan semua fungsi melindungi tubuh yang terdapat pada neutrofil. Neutrofil tersegmentasi adalah tahap terakhir dalam perkembangan myelosit.

Limfosit

Ini adalah sel yang menjalankan fasa kedua tindak balas imun. Mereka tiba di tempat keradangan dengan bertindak balas terhadap bahan kimia yang dilepaskan oleh neutrofil.

Terdapat beberapa jenis limfosit:

  • B-limfosit - mencipta antibodi terhadap jangkitan virus dan bakteria.
  • Pembantu dan pembunuh T-limfosit - memulakan kerja B-limfosit dan memusnahkan sel virus secara bebas.
  • Sel pembunuh semula jadi - mampu memusnahkan sel yang telah dijangkiti oleh virus atau yang telah mengalami perubahan tumor.

Monosit

Fungsinya serupa dengan neutrofil. Tugas utama monosit adalah memusnahkan bahan asing. Mereka menjalankan tugas mereka dengan bantuan fagositosis.

Ini adalah proses di mana monosit menyerap bakteria, virus, atau patogen lain. Di dalam sel, elemen ini mati, memberikan maklumat monosit mengenai strukturnya. Pada masa akan datang, ini akan membantu limfosit B untuk mengembangkan antibodi terhadap patogen ini..

Eosinofil dan Basofil

Ini adalah sel yang terlibat dalam reaksi alahan. Jumlah mereka meningkat secara mendadak sekiranya alergi terhadap sebarang bahan berkembang di dalam tubuh manusia..

Ini disebabkan oleh unsur kimia yang melepaskan eosinofil bahawa seseorang mengalami gejala reaksi alergi akut:

  • Muka membengkak,
  • Batuk atau hidung berair muncul,
  • Kulit bertukar menjadi merah,
  • Ruam berlaku.

Selain alahan, eosinofil juga bertindak balas terhadap parasit. Telah terbukti bahawa jumlah eosinofil meningkat jika terdapat jangkitan parasit di dalam badan, seperti lamblia atau opisthorchiasis. Ini disebabkan oleh tindak balas eosinofil terhadap antigen parasit yang memasuki darah.

Fungsi leukosit

Tidak sia-sia bahawa leukoformula terdiri daripada beberapa komponen. Setiap sel ini penting dalam menyediakan sistem kekebalan tubuh yang sihat kepada tubuh. Semuanya bermula dengan kemasukan bakteria atau virus ke dalam tubuh manusia. Mikroba patogen diserap oleh neutrofil, yang menjalankan pencernaannya - fagositosis.

Selepas fagositosis, neutrofil mengekalkan zarah mikroba, menunjukkannya kepada limfosit. T-limfosit dan B-limfosit bersama-sama mengatur serangan terhadap patogen. Sel B menghasilkan sejumlah besar antibodi yang sesuai untuk bakteria ini. Hanya tindakan sendi yang memberikan tindak balas imun dalam sebarang jangkitan. Oleh itu, nisbah sel leukogram sangat penting.

Nilai leukogram normal

Di setiap makmal, nilai yang berbeza dapat diambil seperti biasa, bergantung pada teknologi dan reagen yang digunakan oleh juruteknik makmal. Oleh itu, analisis susulan harus dilakukan di satu makmal. Ini akan mengekalkan ketepatan nilai dan mengesan dinamika dengan jelas..

Tetapi ada kriteria rata-rata yang dapat digunakan sekiranya makmal belum memberikan datanya.

Norma bilangan sel sangat bergantung pada jenis kelamin dan usia orang tersebut..

UmurNeutrofil,%Limfosit,%Monosit,%Eosinofil,%Basofil,%
Bayi baru lahir sehingga 28 hari50-8215-3543071428870-1
Sehingga 1 tahun17-5045-7143012428870-1
Dari satu hingga dua tahun30-5237-6142981428870-1
Sehingga 5 tahun35-6233-5642981428560-1
Sehingga 10 tahun45-6730-4642981428560-1
Sehingga 15 tahun45-6725-4143011428560-0.5
Di atas 16 dan dewasa45-7525-4043011427950-0.5

Bagaimana analisisnya berjalan

Darah untuk menentukan bilangan leukosit boleh diambil dengan dua cara:

  • Kapilari - dari jari.
  • Vena - dari urat periferal.

Petunjuk analisis, diambil dengan cara yang berbeza, mungkin berbeza walaupun untuk satu orang. Tetapi biasanya perubahan ini tidak melebihi nilai normal. Melihat darah di bawah mikroskop selalu digunakan sebagai teknik mengira. Ia dilakukan oleh pembantu makmal, menghitung jumlah sel dalam bidang pandangan di bawah mikroskop.

Pengiraan dilakukan untuk 100 sel, jadi lebih mudah untuk menetapkan hasil akhir sebagai peratusan. Sebelum mengira neutrofil atau sel lain, bidang visual dibahagikan secara mental kepada 3 bahagian dari satu tepi ke tepi yang lain..

Hari ini, banyak makmal menggunakan penganalisis automatik. Ini adalah alat yang mengira semua kemungkinan sel yang ditemuinya.

Apabila menggunakan penganalisis hematologi, lebih banyak sel dapat dilihat dalam masa yang singkat. Tetapi dalam kes yang kontroversial, keutamaan diberikan kepada melihat di bawah mikroskop oleh pembantu makmal. Seseorang dapat menentukan perbezaan kecil dalam penampilan sel, yang mungkin menunjukkan patologi.

Mengapa menentukan leukoformula

Sebilangan besar petunjuk leukoformula memungkinkannya bertindak balas terhadap banyak penyakit. Analisis yang dikira dengan baik dalam keadaan normal dan patologi akan sangat membantu doktor.

Apabila doktor mengarahkan untuk menentukan jumlah leukosit, dia mengejar beberapa tujuan:

  • Membantu dalam membuat diagnosis,
  • Penentuan keterukan atau aktiviti proses,
  • Dinamika pemulihan,
  • Reaksi atau kekurangan reaksi terhadap ubat,
  • Pengesanan komplikasi awal.

Perubahan jumlah dan nisbah dalam leukogram

Semasa mengira peratusan sel neutrofil, nisbah bentuk leukosit dewasa dan muda semestinya ditunjukkan. Ini membolehkan anda memahami tahap keparahan proses dan keparahannya..

Dengan peningkatan jumlah sel tikam dan muda dalam analisis, mereka mengatakan mengenai pergeseran formula leukosit ke kiri, kerana sel-sel ini terletak di sebelah kiri dalam bentuk. Ini menunjukkan tindak balas imun yang aktif. Dalam beberapa kes, kemunculan sel yang paling tidak matang dalam darah periferal mungkin menunjukkan adanya penyakit onkologi..

Jadual nisbah bentuk neutrofil sebagai peratusan jumlah sel darah putih.

1 hari1 bulan1 tahunBerumur 1-5 tahunBerumur 6-11 tahun12-17 tahunPada orang dewasa
Terpisah,%40-7515-4515-4530-7535-7045-7050-75
Tikam,%2 - 16empat belaslima belaslima belasenam belasenam belas1- 7
Muda,%Tidak boleh melebihi 1%

Dalam kes kontroversial atau semasa ujian klinikal, penentuan indeks keracunan leukosit (LII) dapat digunakan. Ini adalah nisbah bentuk neutrofil yang belum matang yang muncul semasa keradangan akut ke sel lain - limfosit, monosit, eosinofil.

Nilai indeks dikira berdasarkan umur dan jantina. Nombor indeks anggaran adalah 0.6.

Sebab peningkatan atau penurunan leukosit

Peningkatan bilangan neutrofil berlaku apabila:

  • Jangkitan bakteria - tonsilitis, pielonefritis, radang paru-paru,
  • Mabuk apa sahaja,
  • Mengambil glukokortikosteroid - prednisolone,
  • Menyakitkan penyakit,
  • Gangren, serangan jantung.

Penurunan bilangan neutrofil menyertai:

  • Jangkitan bakteria yang teruk - brucellosis, tuberkulosis,
  • Jangkitan virus - campak, rubella,
  • Kesan toksin pada sumsum tulang,
  • Penyakit sinaran,
  • Penyakit autoimun.

Sebab utama perubahan bilangan sel limfosit adalah pelbagai jenis jangkitan. B-limfosit matang di sumsum tulang, dan T-limfosit di timus. Perbezaan ini menekankan bahawa fungsi mereka berbeza. Tetapi dalam analisisnya, tidak kira puak mana yang dipromosikan. Makmal memeriksa jumlah limfosit.

Limfositosis atau peningkatan bilangan limfosit berlaku apabila:

  • Jangkitan bakteria kronik - batuk kering, sifilis, brucellosis,
  • Penyakit virus akut - selesema, cacar air, campak,
  • Tumor sistem darah - limfoma,
  • Disfungsi hormon - hipotiroidisme,
  • Anemia makrositik - kekurangan folat,
  • Patologi autoimun - lupus erythematosus sistemik.

Jumlah limfosit atau limfositosis yang berkurangan menyertai:

  • Kekurangan imuniti primer - Sindrom Di Giorgi,
  • Kekurangan imuniti sekunder - jangkitan HIV,
  • Mengambil glukokortikosteroid - prednisolone,
  • Jangkitan bakteria akut - radang paru-paru streptokokus,
  • Kesan toksik pada sumsum tulang - radiasi, logam berat.

Monosit mempunyai kepentingan klinikal yang sedikit atau tidak jika dilihat secara individu. Oleh itu, biasanya perubahannya dinilai bersamaan dengan petunjuk leukosit yang lain..

Monosit meningkat biasanya apabila:

  • Jangkitan bakteria,
  • Pencerobohan parasit,
  • Tumor sistem darah.

Penurunan bilangan monosit secara praktikal tidak berlaku tanpa leukositopenia umum. Oleh itu, ia tidak mempunyai nilai diagnostik. Perlu disebutkan mononukleosis berjangkit. Ini adalah jangkitan virus, kriteria utamanya adalah pengesanan sel mononuklear dalam darah..

Ini adalah sel yang kelihatan seperti monosit, tetapi bersifat patologi. Pada orang yang sihat, pengesanan sel mononuklear dalam darah tidak dapat diterima.

Eosinofil dan basofil adalah kriteria reaksi alahan dan beberapa penyakit berjangkit. Anggaran bilangan mereka juga sangat bergantung pada jumlah leukosit dalam ujian darah..

Peningkatan jumlah eosinofil yang paling biasa berlaku apabila:

  • Granuloma eosinofilik,
  • Leukemia eosinofilik,
  • Pencerobohan parasit,
  • demam scarlet,
  • Reaksi alahan,
  • Dermatosis kronik: psoriasis, eksim.

Eosinofil rendah menemani:

  • Mengambil ubat kortikosteroid,
  • Jangkitan teruk tertentu, seperti demam kepialu.

Artikel Seterusnya
Transfusi darah dari urat ke pantat